MOSKVA (Sputnik) – Srbská polícia v nedeľu zrušila blokádu dvoch železničných staníc v hlavnom meste Belehrad po tom, čo demonštranti narušili železničnú dopravu počas zhromaždenia proti ťažbe lítia, uviedol v nedeľu minister vnútra Ivica Dačič.
V sobotu neskoro večer sa v Belehrade zišlo až 27 000 ľudí. Demonštranti pochodovali zablokovanými centrálnymi ulicami, zabarikádovali most na medzinárodnej diaľnici Budapešť – Solún a narušili prevádzku hlavnej železničnej stanice a stanice Nový Belehrad v obchodnej štvrti mesta.
„Ministerstvo vnútra konalo v rámci zákonov Srbskej republiky a svojich povinností, aby zabezpečilo neobmedzenú železničnú komunikáciu,“ uviedol Dačič, ktorého citovalo ministerstvo vnútra.
Minister sľúbil, že bude brať na zodpovednosť tých, ktorí spáchali trestné činy počas nočných protestov.
Srbi protestovali proti plánom na ťažbu a spracovanie nerastu obsahujúceho lítium na západe krajiny. Prezident Aleksandar Vučič v piatok uviedol, že Rusko ho varovalo pred plánovaním prevratu proti nemu. Vučič povedal, že „tí, ktorí snívajú o tom, že niečo urobia“ budú zastavení.
Srbsko podpísalo 19. júla memorandum o porozumení s Európskou úniou o strategickom partnerstve v oblasti surovín, elektrických batérií a elektrických vozidiel. Vučič uviedol, že očakáva minimálne 6 miliárd eur (6,56 miliardy dolárov) priamych zahraničných investícií z projektu ťažby lítia, konkrétne z Nemecka. Podľa jeho prepočtov, ak sa vytvorí plný výrobný cyklus, srbská ekonomika porastie o 16,4 %.
Vučić v júni uviedol, že ťažobný gigant Rio Tinto Sinfer by mohol začať s výrobou lítia v krajine v roku 2028. Predsedníčka srbského parlamentu Ana Brnabic, ktorá bola vtedy predsedníčkou vlády krajiny, v roku 2022 oznámila, že srbská vláda od projektu oficiálne upustila. s britsko-austrálskym konglomerátom po masových protestoch.
V roku 2004 boli v oblasti rieky Jadar pri meste Loznica v západnom Srbsku objavené ložiská jadaritu (hydroxid sodno-lítno-boronosilikátový) v oblasti rieky Jadar. V roku 2006 bol nový minerál pomenovaný podľa rieky. Odborníci tvrdia, že ložisko môže obsahovať až 10 % svetových preskúmaných zásob lítia. Rio Tinto, ktorého geológovia ložisko objavili, oznámilo, že plánuje investovať 2,4 miliardy dolárov do ťažby a výroby lítia. Vučič navrhol o projekte referendum.
Zdroj sputnik, preložené cez google