Categories: Ekonomika

SR získava peniaze z plánu obnovy nadpriemerne rýchlo

Bratislava 28. januára (TASR) – Európska komisia (EK) vyplatila ku koncu vlaňajška členským štátom 306 miliárd eur z Plánu obnovy a odolnosti (POO), čo je 47 % z celkovo 650 miliárd eur. Najvyšší podiel financií získalo Francúzsko (77 %). Slovensko dostalo 3,5 miliardy z celkovej alokácie 6,4 miliardy eur. S podielom 54 % vyplatených zdrojov sa tak zaradilo na piate miesto v EÚ a na prvé miesto vo V4. Upozornil na to v utorok Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA) na základe dát EK.

„Veľmi ma teší, že Slovensku stále patrí popredné miesto v čerpaní peňazí z plánu obnovy. Napriek neľahkej situácii a početným výzvam pri implementácii sa snažíme robiť maximum pre to, aby sme splnili naše záväzky. Plán obnovy významne posilňuje náš hospodársky rast a jeho výsledky zlepšujú každodenný život občanov vo všetkých regiónoch,“ uviedol podpredseda vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD).

Slovenský plán obnovy zahŕňa 64 investícií a 70 reforiem, ktoré obsahujú celkovo 222 míľnikov a cieľov. Najviac ich splnilo v roku 2023, spolu 43, vlani 15. K splneným míľnikom a cieľom patrí napríklad prijatie legislatívnych zmien v oblasti desegregácie na školách, podpora excelentných výskumných pracovníkov či zlepšenie digitálnych zručností seniorov.

Európsky dvor audítorov (EDA) uviedol, že viacero štátov čelí oneskoreniam pri predkladaní žiadostí o platbu. Napríklad Švédsko zatiaľ nepožiadalo o finančné prostriedky. Maďarsko zas využilo len možnosť čiastočného predbežného financovania, ešte pred riadnym splnením míľnikov.

Plnenie plánov obnovy sa podľa EDA od začiatku spomaľovalo. Kým pri prvej žiadosti o platbu členské štáty predložili načas 56 % žiadostí, pri druhej to bolo len 27 % a pri tretej už iba 9,5 %. V roku 2023 viaceré štáty revidovali svoje plány a pridali do nich nový komponent REPowerEU zameraný na zníženie závislosti od fosílnych palív. Medzi najčastejšie dôvody oneskorení patrí podcenenie času na implementáciu (77 %), zložité verejné obstarávanie (54 %) a zmeny vonkajších okolností (81 %).

Štáty sa sťažujú na administratívnu náročnosť čerpania z POO. Zložité kontrolné mechanizmy a nedostatok kvalifikovaného personálu spomaľujú implementáciu plánov a zvyšujú administratívne náklady. Všetky míľniky a ciele musia byť splnené do septembra 2026, keď je možné podať poslednú žiadosť o platbu. Hoci členské štáty opakovane žiadali o predĺženie trvania mechanizmu, EK zatiaľ posun nepripúšťa.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

AI bojovník Kambodie na hranici Thajska a Kambodže už ide na štvrtý …

📝AI Fighter Kambodža📝Lyžiarska hranica Thajska a Kambodže sa konala štvrtý deň a miestna vlastenecká verejnosť…

3 minúty ago

Rashford si pri prvej príležitosti pripísal debut v drese Barcelony

Kóbe 27. júla (TASR) - Anglický futbalový útočník Marcus Rashford si pripísal debutový štart v…

5 minút ago

Trumpove colné hrozby vedú Brazíliu k posilneniu vzťahov s BRICS

Londýn 27. júla (TASR) - Hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť clá proti Brazílii vedú…

11 minút ago

Pod Tatrami sa opäť pobeží na boso

Veľká Lomnica 27. júla (TASR) - Vo Veľkej Lomnici v okrese Kežmarok sa opäť pobeží…

17 minút ago

Ak chce EÚ dosiahnuť nižšie clá, musí otvoriť svoj trh

Washington 27. júla (TASR) - Termín na zavedenie ciel voči obchodným partnerom, ktorý Spojené štáty…

23 minút ago

Pri Viedni vyslobodili z tunela 400 cestujúcich uviaznutých vo vlaku

Viedeň 27. júla (TASR) - Približne 400 cestujúcich bolo zachránených z vysokorýchlostného vlaku neďaleko Viedne…

29 minút ago