„Za obdobie od 15. júla 2024 do 31. decembra 2024 evidujeme celkovo 20 štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorým bol v danom období povolený prechodný pobyt na území SR na účel modrej karty,“ uviedla Sláviková.
Z pohľadu počtu vydaných kariet vnímajú zástupcovia zamestnávateľov určité prekážky, ktoré bránia ich reálnej využiteľnosti. Ide napríklad o proces uznávania vzdelania, ktorý je zložitý a časovo náročný, a to aj po zjednodušení podmienok pre modré karty. Tento proces môže totiž odradiť potenciálnych žiadateľov, najmä ak musia čakať na uznanie vzdelania. Prispieť k lepšiemu využívaniu modrých kariet na Slovensku by mohli podľa nich aj informačné kampane pre žiadateľov či sprehľadnenie žiadostí a ich dostupnosť v rôznych jazykoch.
„V mnohých prípadoch žiadatelia aj zamestnávatelia radšej volia iné povolenia, ktoré nevyžadujú tak zdĺhavý proces. Zjednodušenie a spružnenie administratívnych postupov by bezpochyby viedlo k vyššiemu využívaniu modrých kariet a väčšiemu záujmu zo strany zamestnávateľov,“ zhodnotil generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.
Prezidentka Podnikateľskej aliancie Slovenska Radoslava Pobjecká zdôraznila, že pri modrých kartách je dôležité tiež zladenie systému s reálnymi potrebami trhu práce, napríklad flexibilnejším nastavením kritérií či efektívnejším prepojením s náborovými procesmi zamestnávateľov. „Vytvorenie priaznivejšieho prostredia pre vysokokvalifikovaných pracovníkov by mohlo posilniť konkurencieschopnosť Slovenska v oblasti získavania talentov a reagovať na dopyt po odborníkoch v strategických sektoroch hospodárstva,“ dodala.
Novela zákona o pobyte cudzincov platí od 15. júla 2024, pričom najzásadnejšími zmenami je predĺženie platnosti modrých kariet zo štyroch na päť rokov a zjednodušený proces podávania žiadostí o prechodný pobyt na účel zamestnania. Cudzinci z tretích krajín môžu podať žiadosť o udelenie prechodného pobytu až po získaní potvrdenia od úradu práce. Vďaka tejto zmene budú môcť pracovať už odo dňa podania žiadosti aj v období jej spracovania. Rovnako sa skrátil čas na vydanie rozhodnutia cudzineckej polície z 90 na 60 dní a žiadatelia majú po novom aj možnosť zdržiavať sa na území Slovenska až do rozhodnutia o udelení, respektíve neudelení prechodného pobytu.
Zdroj feed teraz.sk