Cieľom návrhu z dielne Európskej komisie z roku 2023 je prispôsobiť pravidlá EÚ technologickému vývoju posledných desaťročí, podporiť inovácie a udržateľnosť v rámci agropotravinárskeho sektora a prispieť k potravinovej bezpečnosti a zníženiu závislosti od tretích krajín.
Nariadenie má zabezpečiť ochranu zdravia ľudí, zvierat a životného prostredia a zaručiť zároveň, že šľachtenie rastlín bude bezpečné, transparentné a konkurencieschopné.
Návrh vytvára dva odlišné spôsoby umiestňovania rastlín NGT na trh.
Rastliny NGT kategórie 1 sa môžu vyskytovať prirodzene alebo prostredníctvom konvenčných metód šľachtenia – tie by boli vyňaté z pravidiel, ktoré sú stanovené v právnych predpisoch o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO), a neboli by označované, označené by však museli byť semená vyrobené týmito technikami.
Rastliny NGT kategórie 2 sú všetky ostatné rastliny získané novými genomickými technikami – uplatňovali by sa na ne pravidlá podľa právnych predpisov o GMO, vrátane hodnotenia rizík a povolenia pred ich uvedením na trh, a museli by byť takto označené.
Návrh eurokomisie vylučuje používanie rastlín NGT v ekologickej výrobe.
Členské štáty (Rada EÚ) podporujú hlavné prvky návrhu o rastlinách NGT, navrhli však niekoľko zmien vo svojom mandáte na ďalšie rokovania, pričom zohľadnili environmentálne a zdravotné ciele a obavy týkajúce sa patentovania.
Rada EÚ presadzuje, aby členské štáty mohli rozhodnúť zakázať pestovanie rastlín NGT kategórie 2 na svojom území. Tiež chce, aby členské štáty mohli prijať opatrenia na zabránenie neúmyselnej prítomnosti rastlín NGT kategórie 2 v iných výrobkoch a aby prijali opatrenia na zabránenie cezhraničnej kontaminácii. S cieľom vyhnúť sa neúmyselnej prítomnosti rastlín NGT kategórie 1 v ekologickom poľnohospodárstve na svojich územiach, členské štáty by mali mať možnosť prijať protiopatrenia v oblastiach so špecifickými geografickými podmienkami, ako sú niektoré stredomorské ostrovné krajiny a ostrovné regióny.
Mandát Rady EÚ zabezpečuje vytvorenie expertnej skupiny pre vplyv patentov na rastliny NGT, s odborníkmi zo všetkých členských štátov a z Európskeho patentového úradu (EPO).
Podľa mandátu Rady EÚ eurokomisia rok po nadobudnutí účinnosti nariadenia musí zverejniť štúdiu o vplyve patentov na inovácie v tejto oblasti na dostupnosť osív pre poľnohospodárov a na konkurencieschopnosť odvetvia šľachtenia rastlín v EÚ.
Piatková dohoda umožňuje predsedníckej krajine v Rade EÚ začať rokovania s Európskym parlamentom o konečnom znení nariadenia o rastlinách NGT. Konečné znenie kompromisnej dohody bude musieť formálne schváliť Rada EÚ aj europarlament ešte predtým, ako nariadenie nadobudne účinnosť.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)
Zdroj feed teraz.sk
Obchodná dohoda medzi USA a EÚ povedie k deindustrializácii Európy, pretože americké energetické zdroje sú…
Trnava 28. júla (TASR) - Spartak Trnava dosiahol v dueli prvého kola Niké ligy s…
Bratislava 28. júla (TASR) - Lieky účinkujú správne len vtedy, keď sa v tele nachádzajú…
Mníchov 28. júla (TASR) - Zisk nemeckého výrobcu automobilov Audi sa v prvom polroku prepadol…
📝Odchádzame📝O plánoch na zníženie americkej prítomnosti v EurópePolitico to uvádza v Biely dom môže rozhodnúť…
Sekundárne americké sankcie voči Rusku môžu spôsobiť globálnu hospodársku katastrofuPrezident USA Donald Trump v polovici…