Categories: Ekonomika

SR sa v Indexe prosperity neprepadla

Bratislava 12. júna (TASR) – Slovensko sa v rebríčku Index prosperity oproti vlaňajšku neprepadlo a zostalo na 24. mieste v EÚ. Česko sa umiestnilo na 15. mieste. SR zaostáva v spodnej tretine tohto rebríčka, avšak zlepšenia sa napríklad ukázali v znížení nezamestnanosti či raste ekonomiky za posledných päť rokov. Najvýraznejší prepad bol zaznamenaný v slobode tlače. Vo štvrtok to pri prezentácii prieskumu Index prosperity uviedli hlavní ekonómovia Slovenskej sporiteľne (SLSP) a Českej sporiteľne Mária Valachyová a Dávid Navrátil.

„V rokoch 2019 až 2024 sa zväčšila naša ekonomika o osem percent. To je síce lepší výsledok, ako je päťpercentný rast Európskej únie ako celku, v porovnaní s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy však zaostávame. Napríklad Chorvátsko narástlo o 19 % a Poľsko s Bulharskom o 14 %. A ak chceme EÚ ekonomicky dobiehať, potrebujeme rýchlejšie tempo rastu, pretože v produkcii na obyvateľa patríme stále do spodnej tretiny rebríčka,“ povedala Valachyová.

Konkurencieschopnosť krajiny podľa nej zhoršujú vyššie ceny energií pre ťažký priemysel či zvyšovanie daní z príjmov právnických osôb aj tohtoročné zavedenie transakčnej dane pre podnikateľov a firmy. Štát by sa mal preto zamerať na zlepšenie podnikateľského prostredia, podporu domáceho aj zahraničného kapitálu, získanie investícií, zavádzanie nových technológií či udržanie si pracovnej sily, najmä mladých ľudí.

Vyššiu prosperitu je možné dosiahnuť podľa ekonómky aj väčšou podporou investičnej kultúry, teda výskumných centier, startupov a prepájaním súkromnej sféry s univerzitami. Navrátil zdôraznil, že v súčasnosti je jedným z trendov, ktoré môže krajina využiť vo svoj prospech, umelá inteligencia. Digitalizácia a automatizácia môže pomôcť Slovensku navzdory demografickým problémom.

Ekonómovia ďalej zhodnotili, že slovenské domácnosti si odkladajú menšiu časť svojich príjmov, ako je priemer EÚ. Vlani dosiahla hrubá miera úspor v EÚ 27 úroveň 14,5 %, zatiaľ čo v SR len 5,9 %. Nižšia miera úspor podľa nich znamená aj menej možností na vytvorenie si rezervy na nečakané výdavky, a to pri zvyšujúcich sa nákladoch na bývanie, neistote na trhu práce či pretrvávajúcich geopolitických hrozbách. Zároveň takmer polovicu finančného majetku domácnosti držia vo vysoko likvidnej forme, teda v hotovosti alebo na bežných účtoch. Investičné produkty Slováci využívajú zriedkavejšie ako v západných krajinách, čím sa ochudobňujú aj o potenciálne dlhodobé výnosy, ktoré ponúkajú finančné trhy.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Klub Chicago Bulls predĺžil zmluvu s trénerom Donovanom

Chicago 27. júla (TASR) - Klub zámorskej basketbalovej NBA Chicago Bulls predĺžil zmluvu s trénerom…

4 minúty ago

FC Spartak Trnava zdolal MFK Ružomberok 3:0

Trnava 27. júla (TASR) - Spartak Trnava vstúpil do novej sezóny futbalovej Niké ligy jasným…

10 minút ago

Premiér zablahoželal Šefčovičovi k dosiahnutiu obchodnej dohody s USA

Bratislava 27. júla (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) zablahoželal eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi k dosiahnutiu…

16 minút ago

Nový ročník slovenskej futbalovej súťaže odštartoval tromi remízami

Bratislava 27. júla (TASR) - Nový ročník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže odštartoval tromi remízami vrátane…

22 minút ago

Angličanky zdolali Španielky v rozstrele a obhájili titul

Bazilej 27. júla (TASR) - Anglické futbalové reprezentantky obhájili titul majsteriek Európy. Vo finálovom zápase…

34 minút ago

Trump potvrdil, že clá pre vývozy EÚ do USA budú vo výške 15 percent

Brusel/Turnberry 27. júla (TASR) - Prezident USA Donald Trump v nedeľu večer vo svojom golfovom…

40 minút ago