Samotný prevod majetkových práv medzi súčasnými súkromnými investormi je podľa Galeka v poriadku. „Ale o tomto prevode mala takisto rozhodovať vláda. Ministerstvo malo z vlastnej iniciatívy preveriť, akým investorom vlastne EPH je. Máme s ním už nejaké skúsenosti, ale nepoznáme úplne dopodrobna, odkiaľ pochádzajú jeho finančné prostriedky, nepoznáme úplne presne jeho vlastnícku štruktúru,“ povedal opozičný poslanec vzhľadom na stratu právomoci Ministerstva hospodárstva (MH) SR.
Slovenská republika mala pritom podľa neho pred novelou taktiež väčšiu možnosť rokovať o zvýšení vplyvu štátu v rámci Slovenských elektrární, v ktorých vlastní v súčasnosti minoritný 34-percentný podiel.
Strana SaS je pripravená informovať o tejto transakcii Európsku komisiu a obrátiť sa na ňu v súvislosti s jej preverením. „Čo je ešte zaujímavejšie, je to, že finančná skupina a teda finanční žraloci z EPH sa veľmi rýchlo ponáhľali, aby tento proces urýchlili. Je to len pár dní, čo Peter Pellegrini podpísal tento zákon a EPH už prišiel s týmto vyhlásením,“ dodal opozičný poslanec.
EPH v stredu (18. 12.) podpísal zmluvu so spoločnosťou Enel Produzione, ktorá mu umožní nadobudnúť zvyšný 50-percentný podiel v spoločnosti Slovak Power Holding BV (SPH). Tá je majiteľom 66 % akcií Slovenských elektrární, zvyšných necelých 34 % vlastní Slovenská republika. EPH sa tak po ukončení transakcie stane 100 % majiteľom SPH a v elektrárňach bude mať prostredníctvom tejto firmy majoritný podiel.
Zdroj feed teraz.sk