Pripomenula, že Slovensko patrí medzi krajiny s najväčšou závislosťou od fosílneho plynu v Európe, navyše je táto závislosť ekonomicky nevýhodná. Koalícia sa pritom odvoláva na údaje Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA), podľa ktorých zo Slovenska odišlo od začiatku ruskej agresie na Ukrajine viac ako 14 miliárd eur za nákup fosílneho plynu a ropy.
„Odpoveďou nemá byť len diverzifikácia dovozu z iných krajín, ale najmä znižovanie slovenskej energetickej náročnosti a citlivé využívanie miestnych obnoviteľných zdrojov,“ zdôraznila koordinátorka Klimatickej koalície Lucia Szabová.
Juraj Melichár z Priateľov Zeme – CEPA pripomenul v tejto súvislosti využívanie geotermálnej energie v Kežmarku, Galante, Šali, projekt v Košiciach či využívanie slnečnej energie a tepelných čerpadiel v Prievidzi. „Tieto príklady ukazujú, že miestne obnoviteľné zdroje môžu stabilizovať ceny energií aj pri geopolitických výkyvoch,“ zdôraznil.
Predseda vlády v stredu (7. 5.) kritizoval návrh Európskej komisie na úplné ukončenie dovozu plynu, ropy a jadrového paliva z Ruskej federácie. Fico upozornil, že Slovensko uznáva strategický cieľ znižovať energetickú závislosť Európskej únie od tretích krajín, komisiou predstavený návrh by však podľa neho poškodil konkurencieschopnosť EÚ aj Slovenska.
Zdroj feed teraz.sk