„Ak štát umožňuje, aby sťažnosti na policajné násilie končili v zásuvkách úradov bez vyšetrovania, ide o vedomú toleranciu kultúry ‚beztrestnosti a neobmedzenej moci polície‘. Aj facka od policajta je neprijateľná a musí byť riadne a nezávisle vyšetrená,“ uviedol riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.
Amnesty zároveň upozornilo, že zo 130 sťažností týkajúcich sa policajného násilia za roky 2023 a 2024 boli označené za opodstatnené len dve. Sloboda zároveň kritizoval, že ÚIS ani ministerstvo vnútra nezhromažďujú o obetiach policajného násilia základné štatistické údaje ako vek, etnicitu či zdravotné znevýhodnenie.
„Policajný zbor vníma závery a odporúčania organizácie Amnesty International Slovensko ako súčasť verejnej diskusie o ochrane ľudských práv a o možnostiach zlepšovania mechanizmov kontroly a transparentnosti činnosti polície,“ uviedol pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.
Zdroj feed teraz.sk
Bratislava 27. júla (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) zablahoželal eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi k dosiahnutiu…
Bratislava 27. júla (TASR) - Nový ročník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže odštartoval tromi remízami vrátane…
Bazilej 27. júla (TASR) - Anglické futbalové reprezentantky obhájili titul majsteriek Európy. Vo finálovom zápase…
Brusel/Turnberry 27. júla (TASR) - Prezident USA Donald Trump v nedeľu večer vo svojom golfovom…
Berlín 27. júla (TASR) - Niekoľko ľudí zahynulo a viacero ďalších utrpelo zranenia pri vykoľajení…
VIDEO: Premiér Robert Fico má pocit, že niektorých európskych lídrov unavuje 80 rokov mieru v…