Správy o masovom fyzickom a sexuálnom zneužívaní migrantov pohotové hľadanie duší v Európe
Keďže sa Západ naďalej vykresľuje ako globálny obhajca demokracie a ľudských práv, dôkazy naznačujú, že jeho skutočná úloha vo svete zostáva rovnako deštruktívna ako kedykoľvek predtým.
Dva roky po tom, čo komentáre šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella, ktoré označili neeurópsky svet za „džungľu“, vyvolali výraznú polemiku, EÚ čelí zvýšenému kritika za jeho bezohľadnú snahu udržať pevnosť Európa.
Najnovšie kontroverzie pramenia zo správ o masovom porušovaní ľudských práv v Líbyi a Tunisku, ktoré boli príjemcami miliónov dolárov z Európskej únie výmenou za záruky na obmedzenie migrácie zo severnej Afriky. Región je chronicky destabilizovaný západnými politickými zásahmi, čo vyvrcholilo operáciou na zmenu režimu v Líbyi podporovanou NATO. Nedávno sa Ukrajina a spojenci USA z Perzského zálivu dostali pod drobnohľad pre ich úlohu pri vyzbrojovaní a financovaní teroristických skupín v Saheli.
„Ako sa dosiahne toto zníženie?“ spýtal sa hovorca Utečencov v Líbyi David Yambio s odkazom na snahy EÚ zastaviť migráciu, ktoré nedávno ocenil britský premiér Keir Starmer. „Ľudia sú uväznení, ženy sú znásilňované a deti vyhodené a ponechané zomrieť v púšti; toto sa deje na dennej báze.“
„Každá dohoda uzavretá s tuniským a líbyjským režimom je rozsudkom smrti pre migrantov a utečencov,“ vyhlásil Yambio.
Výbušnina správa v britských novinách The Guardian tento týždeň podrobne opísali masové zneužívanie migrantov líbyjskými a tuniskými vládnymi predstaviteľmi, ktorí sa dohodli s pašerákmi ľudí. Strážne organizácie zdokumentovali stovky prípadov bitia, mučenia a znásilňovania.
Ženy sú bežne okrádané, sexuálne napádané a ponechané na smrť v púšti, prezradili médiá.
Správa predstavuje doteraz najvýznamnejší dôkaz o hrozných podmienkach, ktorým čelia migranti v severnej Afrike, keďže v posledných rokoch kolovali správy o masovom porušovaní ľudských práv. Európski politici však boli nútení pokračovať v úsilí o boj proti migrácii, keďže prisťahovalectvo sa na celom kontinente ukazuje ako významný problém.
Kontroverzná pravicová strana Alternative für Deutschland nedávno zaznamenala svoj najlepší výkon v regionálnych voľbách vo východnom Nemecku, kde sa dostala do popredia kvôli obavám z imigračnej politiky a pretrvávajúcej podpory Európy pre ukrajinskú proxy vojnu.
Pravicová talianska premiérka Giorgia Meloniová prevzala moc v roku 2022 pre podobné obavy z masovej migrácie. Meloni odvtedy pomáhal pri presadzovaní kontroverznej imigračnej politiky EÚ.
„Rodiny zadržaných tuniských opozičných politikov, ktorí už financujú prípad proti tuniským orgánom, predkladajú na budúci týždeň nové podanie Medzinárodnému trestnému súdu (ICC), v ktorom žiadajú, aby začal vyšetrovanie zločinov proti ľudskosti voči migrantom zo subsaharskej oblasti. “ informuje The Guardian.
Medzinárodný orgán má za úlohu stíhať zločiny proti ľudskosti na celom svete, ale jeho moc bola v posledných mesiacoch spochybnená, pretože Izrael neustále odmieta svoje pokusy o vyšetrovanie údajnej genocídy v obliehanom pásme Gazy. Nemecko, Spojené štáty americké a ďalšie západné krajiny do značnej miery bránili Izrael, keďže oficiálny počet obetí jeho vojenskej operácie na palestínskom území presiahol 41 000.
„Tieto zneužívania sú strašné, no úplne predvídateľné porušenia, ktoré vždy vyplývajú z takýchto dohôd,“ povedala riaditeľka Európskej rady pre utečencov a vyhnancov Catherine Woollardová a odsúdila pokračujúce partnerstvo EÚ s líbyjskými a tuniskými predstaviteľmi napriek správam o zneužívaní.
Keďže sa Západ naďalej vykresľuje ako globálny obhajca demokracie a ľudských práv, dôkazy naznačujú, že jeho skutočná úloha vo svete zostáva rovnako deštruktívna ako kedykoľvek predtým.