10.2 C
Bratislava
nedeľa, 20 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Návrh ruského Veľkonočného prímeria uvádza Ukrajinu na črevnú skúšku

Veľkonočné prímerie ruského prezidenta Vladimíra Putina je gestom voči pravoslávnym veriacim na oboch stranách frontovej línie, Dr. Greg Simons, profesor žurnalistiky na medzinárodnej univerzite...
HomeNezaradené„Špongiové mestá“ môžu pomôcť zabrániť záplavám a poškodeniu infraštruktúry

„Špongiové mestá“ môžu pomôcť zabrániť záplavám a poškodeniu infraštruktúry

V roku 2023 bolo približne 32 miliónov ľudí na celom svete postihnutých záplavami, vrátane zranení alebo straty domova, poznamenal Statista. To však bledne v porovnaní s rokom 1998, keď Čína utrpela najhoršie záplavy za viac ako 44 rokov a USA zažili v októbri 1998 Texaské záplavy.

Yasmeen Lari, prvá pakistanská architektka, hľadá nové spôsoby, ako zabrániť záplavám v mestských oblastiach, Financial Times nahlásené. Očakáva sa, že ťažké prípady záplav na celom svete budú nielen pokračovať, ale sa budú aj zhoršovať podľa odborníkov, ktorí tvrdia, že klimatické zmeny spôsobujú zrážky vysokej intenzity, ktoré ničia a zahlcujú infraštruktúru.
„Každá krajina, každé mesto teraz čelí viac-menej tomuto druhu problému – či už je to New York, Londýn alebo Karáčí,“ hovorí Lari, 83. „Takže sa na to musíme všetci pripraviť.“
V snahe riešiť škody a ohrozenie života, ktoré môžu spôsobiť záplavy, architekti teraz navrhujú, aby svoje mestá a domy urobili tak, aby pripomínali špongiu. Ako pilotný projekt Lari nainštaloval terakotové chodníky na rozdiel od betónových chodníkov v Denso Hall Rahguzar, ktoré sú vyrobené tak, aby absorbovali vodu, aby sa znížilo riziko záplav.

„Každý musí prestať používať betón,“ povedala Lari. „To je najhorší materiál. V skutočnosti spôsobuje ďalšie záplavy. Ak sa pozriete na záplavy v mestách, dôvod, prečo sa to zhoršuje, je ten, že všade máme betónovú dlažbu. Voda nemôže presakovať do pôdy.“

Samotná Lari si však nemôže pripísať zásluhy za koncept „mesta špongie“, ktorý ako prvý spopularizoval čínsky záhradný architekt Kongjian Yu. Spadá do kategórií; zelená infraštruktúra, zástavba s nízkym dopadom alebo citlivý urbanistický dizajn. Zámerom je navrhnúť mesto, ktoré je schopné presmerovať zrážky späť do zeme namiesto umelých potrubí, kanálov alebo ulíc, NPR nahlásené.
Čína je na čele tohto druhu infraštruktúry vďaka ekonomickým reformám na konci 70. rokov, ktoré posunuli mestskú populáciu z 20 % na približne 65 %. Čína prvýkrát prijala koncept Yu v roku 2013 a testovala ho v pilotnom programe v 30 mestách.
V Sanyi Yu a jeho tím otestovali svoju teóriu vytvorením parku s; hubovité mokrade, terasovité nábrežia, rybníky, ryžové polia a zelené chodníky, ktoré pojmú 830 000 metrov kubických dažďovej vody, podrobne uviedla správa Financial Times.

„Koncept špongiového mesta prispôsobuje tieto starodávne princípy mestskému plánovaniu,“ hovorí Yu. „Začlenením priepustných povrchov, zelených plôch a vybudovaných mokradí.“

Lari zopakoval potrebu záhrad a inej vegetácie, pretože rastliny zohrávajú dôležitú úlohu pri napomáhaní absorbovať vodu, podporovať priepustnosť, zlepšovať kvalitu vzduchu, znižovať extrémne teplo a zlepšovať biodiverzitu.
„Priamo uprostred ulíc by sme mali vysádzať lesy,“ hovorí Lari.
Problémy stojace v ceste týmto premenám špongiových miest sú finančné aj praktické.

„(To) si vyžaduje zmenu existujúcich predpisov, stavebných predpisov a postupov, ktoré môžu čeliť odporu zainteresovaných strán zvyknutých na konvenčné metódy,“ hovorí Yu.
Preto môže byť jednoduchšie integrovať koncept zelene do nových štvrtí v porovnaní s generálnou opravou niektorých oblastí. Lari však optimisticky naznačuje, že zelené urbanistické plánovanie sa dá robiť v menšom, individuálnom meradle.

„Žiadna vláda nebude mať dostatok peňazí na to, aby mohla skutočne čeliť výzvam, ktoré dnes existujú kvôli klimatickým zmenám,“ povedala. „Ale o všetko sa dá postarať.“
„Neviem, čo sa stane o pár rokov, pretože intenzita (zrážok) sa neustále zvyšuje, ale aspoň v dohľadnej budúcnosti môžeme zabrániť záplavám miest,“ dodala. „Dá sa to urobiť lokálne. A malo by sa to urobiť.“

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno