Categories: Nezaradené

Spomaľovanie inflácie brzdia v súčasnosti najmä ceny služieb

Bratislava 30. apríla (TASR) – Ceny za služby zásadným spôsobom ovplyvňujú celkovú infláciu v eurozóne a ich vývoj aktuálne zohráva dôležitú úlohu pri diskusii o nastavení úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB). Zamestnať ľudí po pandémii v službách bolo ťažké, preto ich mzdy rástli rýchlo a tento rast sledujeme dodnes. Prevádzky služieb následne takto zvýšené náklady prenášajú do cien, upozornili v aktuálnom komentári analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

Pripomenuli, že celková inflácia v eurozóne sa postupne spomaľuje. Napriek tomu je však ešte stále vyššia ako cieľ ECB a takisto jej pokles je relatívne pomalý. „Môžu za to predovšetkým ceny služieb. Ich rast sa už štyri mesiace nespomaľuje a zotrváva na relatívne vysokej úrovni 4 %,“ priblížili analytici. Na rozdiel od nich cenový rast tovarov sa po odznení problémov s nedostatkom viacerých vstupov pomerne rýchlo spomalil a v marci tohto roka dosahoval už len približne 1 %.

Služby sú podľa analytikov vo všeobecnosti náročnejšie na prácu, a teda aj na mzdy. Podiel mzdových nákladov na celkových nákladoch je tu vyšší ako v priemysle, čo vytvára zodpovedajúce tlaky na ich prenos do cien. Kým v prípade odvetví vyrábajúcich tovary môže byť rast miezd vyvážený rastom produktivity a neovplyvní tak ziskovosť firiem, vo väčšine služieb je schopnosť zvyšovať produktivitu obmedzená.

„Zjednodušene to znamená, že ak chce podnik v službách zvýšiť produkciu, musí zvýšiť aj počet zamestnancov. V neposlednom rade sú služby v porovnaní s tovarmi v podstatne menšej miere vystavené konkurencii zo zahraničia. Ochota, ale aj reálne možnosti absorbovať rast mzdových nákladov znížením ziskovosti, je tak v sektore služieb limitovaná,“ vysvetlili analytici.

Firmy v sektore služieb očakávajú v priemere ďalší rast cien v okolí 4 %, zatiaľ čo ostatné firmy v ekonomike predpokladajú rasty výrazne bližšie k 2 %. V porovnaní so situáciou na začiatku minulého roka tak klesli cenové očakávania vo zvyšku ekonomiky výraznejšie, zatiaľ čo v sektore služieb sa znižujú len pomaly. „Tieto rozdiely hrajú dôležitú rolu aj z pohľadu menovej politiky a jej prenosu do ekonomiky,“ doplnili analytici NBS.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

4 hodiny ago

Zdroj telegram

4 hodiny ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

4 hodiny ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

4 hodiny ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

5 hodín ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

5 hodín ago