Categories: Slovensko

Spoločnosť má vo všeobecnosti akési povedomie o holokauste

Bratislava 9. septembra (TASR) – Spoločnosť na Slovensku má v súčasnosti vo všeobecnosti akési povedomie o holokauste. A to v zmysle, že ľudia väčšinou vedia, čo to slovo znamená, aké obdobie, fenomén či procesy opisuje alebo zachytáva. Myslí si to Monika Vrzgulová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied, v.v.i. (SAV). Pozitívne vníma aj inštitucionálne prvky, ktoré zabezpečujú pripomínanie holokaustu. Uviedla to v rozhovore pre TASR.

Myslím si, že povedomie o tom, čo holokaust bol, v spoločnosti sú. Niekde hlbšie, niekde povrchné,“ skonštatovala Vrzgulová. Nepochybuje však o tom, že sa nájdu aj takí, ktorí o jeho význame nevedia. Podľa nej môžu byť pod vplyvom iných vysvetlení či naratívov o tomto období alebo ich história nezaujíma a myslia si, že ju pre svoj život nepotrebujú.

Za dôležité považuje, že sa do „kalendára“ a pamäti spoločnosti dané obdobie ukotvuje rôznymi dátumami viažucimi sa k udalostiam, ktoré sa počas holokaustu stali, a teda nielen Pamätným dňom obetí holokaustu a rasového násilia (9. 9). Spomína napríklad 25. marec 1942, keď odišiel prvý transport žien a dievčat z územia ľudáckeho slovenského štátu do vyhladzovacieho tábora Auschwitz či dátumy, ktoré súvisia s lokálnymi udalosťami vrátane deportácií. Podobne aj dátum úteku dvoch slovenských Židov, Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera z vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau (7. 4. 1944). „Prinášajú nejaké impulzy, ktoré každoročne pravidelne otvárajú túto tému z rôznych zorných uhlov alebo vypichnú nejakú tému a tej sa venujú,“ poznamenala Vrzgulová.

Pripomínanie obdobia holokaustu má tiež svoj vývoj, keďže je podľa nej nemenej dôležité, čo a kto sa pripomína, keď sa hovorí o holokauste. Vývoj obsahu je podľa nej badať pri porovnaní verejného pripomínania Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia v roku 2001 smerom k súčasnosti. Na začiatku to podľa etnologičky boli predovšetkým alebo takmer výlučne obete, o ktorých sa hovorilo. Približovali sa individuálne príbehy alebo procesy, ktoré boli namierené proti židovskému obyvateľstvu, rovnako tak zákonodarstvo a jednotlivé kroky, ktoré viedli až k transportom. „Postupom času sa naratív o holokauste začal rozširovať a zachytával aj ďalšie skupiny obyvateľov, ktorí boli súčasťou toho obdobia,“ podotkla Vrzgulová.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Doge sľubuje nasadenie AI na AX 50% federálnych predpisov – správy

Americké ministerstvo efektívnosti vlády (DOGE) plánuje využiť umelú inteligenciu na zníženie počtu federálnych predpisov na…

9 minút ago

Izrael pokračuje

Izraelské obranné sily (IDF) uviedli, že humanitárna pomoc obyvateľom pásu Gazy vrátane múky, cukru a…

15 minút ago

Putin odhaľuje Rusko 2050 Námorný plán v Navy Day

Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal všetkým ruským vojenským námorníkom v deň námorníctva. „Blahoželám všetkým vojenským…

27 minút ago

Záver týždňa prinesie dážď a miestami aj búrky

Bratislava 26. júla (TASR) - Oblačno, na mnohých miestach prehánky alebo búrky. Teploty 22 až…

43 minút ago

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravoda…

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…

5 hodín ago

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

5 hodín ago