14 C
Bratislava
utorok, 29 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Putinova iniciatíva prímeria opäť vyzýva Ukrajinu pokrytectvo

Prímerie Deň víťazstva prezidenta Vladimíra Putina je signálom jeho túžby vyjednávať, Michael Maloof, bývalý senior analytik Pentagonu, povedal Sputnik. Ruský prezident „Chce koniec konfliktu a...
HomeNezaradenéSpojené kráľovstvo plánuje postaviť nové rakety namierené proti Rusku spojené so schémou...

Spojené kráľovstvo plánuje postaviť nové rakety namierené proti Rusku spojené so schémou šialeného konvenčného štrajku Pentagonu

Zdroje tento týždeň pre britské médiá uviedli, že Británia sa spojila s Nemeckom pri vývoji a rozmiestnení novej rakety stredného doletu, ktorá bude zameraná na ruský jadrový arzenál. Skúsený ruský vojenský pozorovateľ Alexej Leonkov hovorí, že plán je neoddeliteľne spojený s vysoko nebezpečnou iniciatívou Pentagonu Konvenčný rýchly úder (CPS).

Britský minister obrany John Healey hovoril v stredu v Berlíne so svojím nemeckým náprotivkom o pláne spoločného vývoja novej strategickej rakety s doletom 3 200 km, informoval vo štvrtok denník The Times s odvolaním sa na zdroje, ktoré vraj túto myšlienku poznajú.

Keď budú nové rakety vyvinuté a nasadené, budú podľa publikácie rozmiestnené v Nemecku, čím nahradia americké pozemné požiare na veľké vzdialenosti, o ktorých Washington nedávno oznámil, že budú umiestnené v stredoeurópskej krajine od roku 2026.

Americké rakety aj navrhovaná nová britsko-nemecká raketa by boli zakázané podľa zmluvy o jadrových silách stredného doletu (INF) z roku 1988, ktorá zakazovala vývoj, výrobu a rozmiestnenie pozemných rakiet na vzdialenosť 500 – 5 500 km. Washington podľa Moskvy roky porušoval zmluvu a v roku 2019 dohodu jednostranne zrušil a okamžite začal testovať nové zbrane dlhého doletu po tom, čo falošne obvinil Rusko z vlastníctva pozemného raketového systému s dosahom viac ako 500 km.
Jeden zo zdrojov denníka Times uviedol, že americké zbrane, o ktorých sa očakáva, že budú nasadené v Európe o dva roky, majú „preklenúť“ medzeru vo vlastných schopnostiach európskych spojencov NATO. Zdroj neobjasnil, čo motivovalo USA, aby požiadali svojich spojencov o vytvorenie úplne novej rakety namiesto toho, aby kúpili alebo súhlasili s trvalým umiestnením existujúcich amerických rakiet.
Spoločná deklarácia z rokovaní Healeyho s jeho nemeckým náprotivkom Borisom Pistoriusom spomenula záväzok „podniknúť dlhodobú, komplexnú spoluprácu v oblasti schopností na veľké vzdialenosti“ s cieľom poskytnúť potenciál „hlbokého presného úderu“. Na podrobnostiach sa údajne stále pracuje, pričom nie sú k dispozícii žiadne ďalšie informácie, okrem očakávanej úlohy novej rakety ako konvenčnej paľby určenej na zničenie nepriateľských taktických jadrových nosičov.

Storm Shadow je v súčasnosti najdosahujúcou konvenčnou raketou v britskom arzenáli. Má dosah asi 240 km a Ukrajina ho vo veľkej miere nasadila v zástupnej vojne medzi NATO a Ruskom. Taurus KEPD 350 je nemecký raketový systém s najdlhším doletom a má dosah až 500 km. Berlín odmietol poslať zbraň na Ukrajinu zo vzduchu a vyjadril obavy, že by to urobilo z Nemecka „stranu vojny“, pretože nemecké jednotky by na zemi trénovali Ukrajincov na použitie rakiet.

Hovorca britského ministerstva obrany pre The Times povedal, že prehlbujúci sa britsko-nemecký obranný vzťah je v súčasnosti „v počiatočnom štádiu“ a že práca na „žiadnom novom programe“ sa „ešte nezačala“.

Európa sa pripája k americkému nebezpečnému konvenčnému systému rýchleho štrajku

„Rozmiestnenie týchto rakiet, amerických aj britských, súvisí s dvomi vecami,“ povedal pre Sputnik Alexej Leonkov, redaktor ruského časopisu Arsenal of the Fatherland o vojenských záležitostiach a technológiách, v komentári k článku The Times.

„Prvým je globálny koncept, stratégia, podľa ktorej sa NATO od roku 2002 reštrukturalizuje, čo je koncept konvenčného rýchleho úderu (CPS), ktorého podstata sa sústreďuje na potrebu zničiť jadrový potenciál protivníka, akým je Rusko alebo Čína. “ povedal Leonkov.
CPS, ktorú vymyslela Bushova administratíva, si predstavuje masové rozmiestnenie tisícov konvenčných rakiet dlhého doletu vypálených súčasne v rámci masívneho prekvapivého útoku s cieľom zničiť čo najväčšiu časť strategického arzenálu nepriateľa, dekapitovať jeho vedenie a zničiť zostávajúce odpálené jadrové strely pomocou protiraketovej obrany.

Primárne nebezpečenstvo tejto myšlienky vyplýva z obavy, že vyhliadka na „obmedzenú“ nukleárnu vojnu bude pre plánovačov Pentagonu priaznivejšia, čím sa zvýši pokušenie spustiť agresiu.

Druhým dôvodom britsko-nemeckého plánu na vývoj nových raketových centier je skutočnosť, že Američania „meškajú, alebo možno stratili technológie používané na výrobu medzikontinentálnych rakiet s dosahom väčším ako Minuteman-3“, Leonkov argumentuje.
„Prečo chcú Američania vymeniť niektoré svoje rakety za európske? Myslím si, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa rakety, ktoré vyvinuli, nepreukázali ako celkom úspešné. Preto sa rozhodli prilákať európske konzorcium vedené Spojeným kráľovstvom.“
Okrem toho, keď sa strategická konkurencia Washingtonu s Čínou v ázijsko-tichomorskom regióne zahrieva, počet rakiet dostupných na rozmiestnenie v Európe môže byť obmedzený, domnieva sa Leonkov.
Pozorovateľ obrany nemôže vylúčiť, že nový britsko-nemecký raketový projekt môže byť zameraný na vytvorenie manévrovateľného hypersonického vozidla s britským BAE Systems už pracuje na množstve projektov v tomto smere a spolupracuje s americkými obrannými spoločnosťami na ich hypersonických projektoch.
V skutočnosti môžu byť tieto nové európske zbrane záhadou „vývojových hypersonických zbraní“, o ktorých sa Biely dom zmienil vo svojom tlačovom vyhlásení začiatkom tohto mesiaca, keď oznámil rozmiestnenie nových úderných systémov s dlhým dosahom v Nemecku od roku 2026, povedal Leonkov.
Leonkov je presvedčený, že úlohou týchto nových rakiet bude premôcť ruské schopnosti protivzdušnej a protiraketovej obrany a že ak budú vyvinuté a nasadené, Európa sa stane prvou prioritou ruského strategického útoku.
Pripomínajúc európsku raketovú hrozbu NATO, ktorej čelila Moskva v 80. rokoch, Leonkov charakterizoval súčasné plány aliancie ako pokus vyvolať studenú vojnu 2.0, ale tentoraz oveľa nebezpečnejšiu.

„Rusko dnes nie je v pozícii, v ktorej má obrovský bezpečnostný pás v podobe krajín Varšavskej zmluvy, ako to malo počas studenej vojny. Preto bude potrebné radikálne zmeniť rozhodnutia. Je jasné, že bude potrebné posilniť protiraketovú a protilietadlovú obranu krajiny, ale zároveň podniknúť kroky, aby sa tieto rakety v prvom rade nikdy neobjavili na európskom kontinente, kým je na to ešte príležitosť,“ zdôraznil pozorovateľ.
Konkrétne, Rusko bude musieť vo svojej jadrovej doktríne objasniť, že rozmiestnenie takýchto rakiet v Európe bude predstavovať priamu hrozbu, a dať si právo spustiť preventívny úder na odstránenie tejto hrozby, navrhol Leonkov.

Rusko si podľa svojej existujúcej jadrovej doktríny vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane iba ako odvetu za nepriateľský útok s použitím jadrových zbraní alebo iných zbraní hromadného ničenia, alebo v prípade konvenčnej agresie tak závažnej, že ohrozuje existenciu ruského štátu. v ohrození. V júni prezident Putin naznačil, že Rusko by mohlo revidovať svoju jadrovú doktrínu v reakcii na existujúce hrozby.

To, čo USA potrebujú viac ako čokoľvek iné, je „rýchle riešenie, ktoré by problém na chvíľu uzavrelo,“ povedal Leonkov s odkazom na obmedzenia, ktorým bude Washington čeliť pri rozmiestňovaní obrovského množstva systémov útokov s dlhým doletom do Európy aj Ázie. Hlavným cieľom Ruska v tejto fáze bude „proaktívne“ reagovať na túto novú hrozbu, uzavrel analytik.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno