Categories: Zahraničie

Spevák Filip Topol ako dieťa zaujal Havla a vyšľachtil Psích vojakov

Praha/Bratislava 12. júna (TASR) – Aj do slovenských kín prišiel pred desiatimi rokmi dokument s názvom Takovej barevnej vocas letící komety. Snímku tvorcovia venovali českému skladateľovi, textárovi, klaviristovi a spevákovi Filipovi Topolovi, dva a pol roka po jeho smrti. „Psí vojáci hrali ináč ako všetky kapely sveta. Nepodobali sa vôbec ničomu na svete. Ani hudbou, ani životom,“ povedal vtedy Romek Hanzlík, producent filmu a manažér Topolovej skupiny, ktorý sa vyvíjal v inom poprednom českom subkultúrnom telese, kapele Už jsme doma.

Film odkrýva, ako sa v Topolovom životnom osude a postojoch odrážala éra pred nežnou evolúciou a po nej. Ukazuje jeho posadnutosť hudbou a láska k Mozartovi, ale tiež závažnú chorobu. Celým filmom znejú piesne, ktoré sám Filip Topol označoval za formu svojich denníkov a poviedky. Mal všestranný talent, okrem hudby písal poéziu, kreslil a napísal aj niekoľko noviel.

Filip Topol sa narodil pred 60 rokmi, 12. júna 1965 v Prahe. Jeho otcom bol dramatik Josef Topol, dedom spisovateľ Karel Schulz a starším bratom dnes stále činný básnik Jáchym Topol. Na začiatku Filipovej kariéry bol disident a neskorší český prezident Václav Havel, ktorý mu ponúkol zahrať si v stodole na Hrádečku, kde pripravoval koncerty pravidelne. Tam Filip absolvoval svoje prvé vystúpenie a to nie hocijaké – po boku undergroundových lídrov, skupiny The Plastic People of The Universe.

Pozornosť začal na seba pútať už v 13 rokoch. Prvé verejné vystúpenie kapely Psí vojáci v roku 1979 na Pražských jazzových dňoch vyvolalo záujem štátnej bezpečnosti (ŠtB). Ďalšie koncerty na verejnosti im zakázali a tak sa na celé desaťročie utiahli do kultúrneho podzemia. Po revolúcii v roku 1989 sa tešili z úspechov doma i v zahraničí. Albumy skupiny Psí vojáci sú dostupné v katalógoch hudobných obchodov od New Yorku až po Tokio.

Filip Topol sa na koncertoch rád excentricky zabával a rád zabával druhých. Veľmi neviazane, ako na začiatku 90-tych rokov na pamätnom koncerte Psích vojákov v populárnom OBKaS-e na Vajnorskej ulici v Bratislave. Kreácie speváka a neposedného klaviristu počas 18-minútovej kultovej skladby Kilián Nedory priviedli publikum do vytrženia.

Kapela vtedy hrala veľa z albumu Nalej čistého vína, pokrytče, ktorý obsahuje aj obľúbený song Marylin Monroe, jej extravagantný refrén fanúšikovia vrieskali s Topolom. Alebo klavírne i akordovo vycibrená Strenž dizájr, počas ktorej naopak sála miestami takmer nedýchala.

Svoj posledný koncert Filip Topol a kapela Psí vojáci odohrali v máji 2013 v Amsterdame. O necelý mesiac 19. júna v Prahe zomrel významný a originálny umelec, ktorého tvorba zasiahla tri generácie.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Pri jadrovej elektrárni v Japonsku spozorovali tri drony

Tokio 27. júla 2025 (TASR) - Nad japonskou jadrovou elektrárňou, v ktorej prebieha vyraďovanie dvoch…

1 minúta ago

#Zoznámenie sa #summary ráno 27. júla 2025 Minulý týždeň sa uskutočnilo pri hľadaní ZR …

# #Summary Ráno 27. júla 2025▪️ Minulý týždeň sa konal pri hľadaní systému Air Air…

11 minút ago

Morské bezpilotné lietadlá v presných ruštinových člnoch na cvičeniach Baltiken “júl …

📝Morské roboty v prípade📝Ruské nezmyslové lode v BaltskomNa cvičeniach „Júlová búrka“ V Baltskej flotile sa…

17 minút ago

OTESTUJTE SA: Uhádnete význam týchto slovenských nárečových slov?

Otestujte sa, či rozumiete výrazom z rôznych kútov Slovenska – niektoré vás prekvapia, iné možno…

19 minút ago

Začiatkom vyššie uvedeného, medzitým na samom vrchole začal vyjadriť tieto déry o príprave E …

Začiatok je vyšší ▪️ Medzitým, na samom vrchole, sa tézy začali vyjadriť O príprave Európy,…

23 minút ago

V Tatrách zúri extrémne počasie

Zakopané 26. júla (TASR) - Vzhľadom na očakávané extrémne zrážky a búrky v Tatrách vyzvala…

25 minút ago