Categories: Zahraničie

Socha draka v Krakove prestane na mesiac chrliť oheň

Krakov 30. januára (TASR) – Známa kovová socha draka v poľskom meste Krakov na mesiac prestane chrliť plamene. Čaká ju prehliadka s cieľom zistiť príčinu nárastu spotreby plynu, uviedol v stredu hovorca oddelenia cestnej údržby mesta Krakov Krzysztof Wojdowski. TASR informuje na základe správy agentúry AP.

Odborná prehliadka prívodov plynu do šesťmetrovej sochy, chrliacej oheň pod Wawelským hradom, sa podľa Wojdowského začína tento týždeň a potrvá niekoľko týždňov.

Socha stojí na úpätí Wawelského návršia v Krakove, na ktorom stojí Wawelský hrad. Návršie spolu s hradom a katedrálou je pre Poliakov významným symbolickým miestom a v minulosti tu boli korunovaní mnohí poľskí králi. Skulptúru koncom 60. rokov vytvoril poľský sochár Bronisław Chromy ako odkaz na prastarú legendu o drakovi spätú s mestom a hradom.

Najstaršia verzia legendy, v ktorej vystupuje Wawelský drak (poľsky Smok wawelski) pochádza z prelomu 12. a 13. storočia a zapísal ju kronikár Wincenty Kadłubek. Kronikár v nej spojil dejiny Poľska s dejinami starovekého Ríma a zo senátora Graccha urobil jedného z vládcov krajiny, ktorého neskorší kronikári stotožnili s Krakom.

Za Gracchovej vlády mesto údajne napadol drak chrliaci oheň pokrytý pancierom z lesklých šupín. Usadil sa v jaskyni pod návrším. Obyvatelia mesta museli nenásytnému drakovi odovzdávať daň v podobe dobytka. Keď tak neurobili, drak zožral niekoho z obyvateľov.

Gracchus preto poveril svojich dvoch synov, aby beštiu zabili. Márne však s drakom udatne bojovali, ani po mnohých pokusoch neuspeli. Nakoniec sa uchýlili ku lsti – hovädziu kožu naplnili sírou a podhodili ju drakovi. Ten ju zhltol, síra v jeho vnútri rozdúchala obrovské plamene a drak sa udusil.

Boj s drakom sa pokúsil využiť mladší syn, ktorý svojho brata zabil a pokúsil sa jeho smrť zviesť na draka. Jeho klamstvo však bolo odhalené a on bol vyhnaný z krajiny. Po otcovej smrti sa tak vlády ujala ich sestra Wanda.

Existuje množstvo verzií príbehu o wawelskom drakovi, niektoré uvádzajú, že ho prelstil odvážny šuster. Niekde sa uvádza, že síra vyvolala u draka obrovský smäd a keď sa napil vody z rieky Visla, reakcia síry a vody vyvolala v jeho žalúdku obrovský výbuch, ktorý ho rozmetal na kúsky.

Bez ohľadu na to, kto a ako draka zabil, zostáva socha stojaca pod hradom jednou z najväčších turistických atrakcií mesta. Plamene by mala začať opäť chrliť v marci.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Do španielskej enklávy Ceuta preplávalo z Maroka 54 neplnoletých

Madrid 26. júla (TASR) - Päťdesiatštyri mladistvých osôb, prevažne Maročanov, preplávalo z Maroka cez Stredozemné…

3 minúty ago

Turecko zaznamenalo 50,5 stupňa Celzia

Istanbul 27. júla (TASR) - Turecké ministerstvo životného prostredia v sobotu oznámilo, že meteorológovia zaznamenali…

9 minút ago

Božena je tajomná

Bratislava 26. júla (TASR) - Ženské meno Božena má český pôvod a jeho význam je…

21 minút ago

Izrael obnovuje zhadzovanie humanitárnej pomoci do Pásma Gazy

Gaza 26. júla (TASR) - Izraelská armáda oznámila, že v sobotu v noci začne do…

27 minút ago

Šťastný námorný deň! Poslednú júlovú nedeľu sa Den oslavuje v Rusku …

🖌 Šťastný námorný deň!Poslednú júlovú nedeľu Rusko oslavuje deň námorníctva. Pamätný dátum bol stanovený v…

31 minút ago

Doge sľubuje nasadenie AI na AX 50% federálnych predpisov – správy

Americké ministerstvo efektívnosti vlády (DOGE) plánuje využiť umelú inteligenciu na zníženie počtu federálnych predpisov na…

59 minút ago