Categories: Kultúra

SNM predstaví najcennejšie akvizície roku 2023

Bratislava 5. marca (TASR) – Múzeá Slovenského národného múzea (SNM) získali vlani 13.744 zbierkových predmetov. Ministerstvo kultúry SR pridelilo na ich nákup 721.800 eur v rámci prioritných projektov. Najpozoruhodnejšie predmety z rôznych oblastí výtvarného umenia a umeleckého remesla predstaví SNM prostredníctvom svojich komunikačných kanálov aj v priamo vo výstavných priestoroch niektorých múzeí.

O vzácnu kolekciu 15 olejomalieb Martina Benku s netradičným motívom Jadranu rozšírili svoju zbierku SNM – Múzeá v Martine. „Cenným je aj konvolút malieb na skle a fajansy (52 sklomalieb a 57 fajansových výrobkov) z 19. storočia zo zbierky Jaroslava Schlogla,“ informuje SNM. Jeho Múzeum Betliar pokračovalo v dlhodobom projekte spracovania predmetov z pozostalosti po rodine Andrássyovcov. Pri príprave výstavy In effigie išlo najmä o zbierkové predmety späté s osobnosťou Júliusa Andrássyho. Pozoruhodnou akvizíciou múzea je jachtingová cena v podobe pokála z roku 1908 (cena víťaza Regatta Pola 1908), ktorú dostal Gejza I. Andrássy, majiteľ kaštieľa v Betliari a jeden z najväčších športovcov a popularizátorov športových disciplín v Uhorsku.

Zbierky SNM – Historického múzea sa rozrástli o obraz Márie Kristíny, pôvodom z majetku saskej kráľovskej rodiny od Johanna Georga Wieckerta, jedného z najobľúbenejších rakúskych dvorných maliarov za vlády Márie Terézie. „Olejomaľba Spoločnosť hrajúca backgammon, ako ďalšia z akvizícií múzea, je jediným z mála známych diel z pôvodného inventára kaštieľa v Rusovciach, nachádzajúcich sa na Slovensku,“ poznamenáva múzeum. Do pozornosti dáva aj kolekciu 150 predmetov zo striebra a alpaky, vyrobených v legendárnej slovenskej fabrike Sandrik v Hodruši Hámroch, z prelomu 19. a 20. storočia, či obraz českého maliara Václava E. Nádherného, spodobujúci slovenskú diplomatku Marínu Paulínyovú.

Vzácnu kolekciu nábytku „fajčiarskeho salóna“, vyrobeného v strednej Európe koncom 19. storočia zakúpilo SNM – Múzeum Bojnice. Múzeum Červený Kameň nadobudlo kovový odliatok monumentálnych rozmerov a mimoriadnej výtvarnej kvality – hlavu jeleňa s parožím z prelomu 19. a 20. storočia, slúžiacu pravdepodobne ako exteriérovú dekoráciu fasády. „Hoci dielo nie je signované, vzhľadom na výtvarný prejav a charakter modelácie predpokladáme, že ide o prácu renomovaného sochára, azda aj Alojza Stróbla (1856 – 1926),“ dodáva SNM. Upozorňuje aj na akvizíciu Múzea bábkarských kultúr a hračiek, ktorou je divadelná scéna Orfeus. Prvé predstavenie na nej odohralo bábkové divadlo Teatro Neline – divadlo jednej herečky (Petro) Nely Dušovej.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

1 hodinu ago

Zdroj telegram

2 hodiny ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

2 hodiny ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

2 hodiny ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

3 hodiny ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

3 hodiny ago