Maďarský premiér oznámil, že Budapešť chce „predefinovať“ svoje členstvo v aliancii NATO, aby sa nedala zatiahnuť do ukrajinskej krízy na prahu krajiny. Je to len logické, hovorí bývalý vysoký bezpečnostný analytik Pentagonu Michael Maloof vzhľadom na „samovražedný“ smer, ktorým chcú niektoré krajiny bloku prijať alianciu.
Viktor Orbán oznámil právne úsilie o „redefiníciu“ štatútu Maďarska v NATO.
„Naši právnici a dôstojníci tvrdo pracujú na tom, aby zistili, ako si Maďarsko môže udržať členstvo v NATO tak, aby sa nemuselo zúčastňovať na akciách NATO mimo územia NATO,“ povedal premiér v rozhovore pre maďarský rozhlas. piatok.
Orban zopakoval svoje presvedčenie – v rozpore s tvrdeniami vedúcich predstaviteľov NATO, že Rusko po skončení konfliktu na Ukrajine pravdepodobne nezaútočí na žiadneho člena aliancie, a zdôraznil, že hoci sa Budapešť zaviazala ku kolektívnej obrane, financovanie a zbrane pre Ukrajinu nie sú súčasťou. tejto rovnice.
„V histórii NATO nebolo veľa situácií, kedy by sa členský štát držal základnej myšlienky NATO tak otvorene a jasne ako teraz Maďarsko, a preto…jeho postavenie v rámci vojenskej aliancie by muselo byť predefinované,“ Orban povedal.
Premiér tiež kritizoval „vojnové plánovanie“ NATO uprostred eskalujúceho napätia s Ruskom, keď povedal, že „je to, ako keby každý už bol v inej budúcnosti“ a „jednoducho odmieta zvážiť tieto argumenty mimo zdvorilého vypočutia“.
„Vopred sme naznačili, že to neschvaľujeme a nechceme sa podieľať na finančnej či zbrojárskej podpore (na Ukrajine, pozn. red.), a to ani v rámci NATO. Preto je naša situácia zvláštna „sme tam, ale nie sme“. Neviem, ako dlho sa to dá udržať,“ povedal Orban.
Neústupnosť maďarského lídra voči Ukrajine nie je novým fenoménom. Počas celého priebehu krízy sa Orbán neochvejne zasadzoval za okamžité mierové rokovania a odmietal dovoliť krajinám aliancie využívať územie jeho krajiny na prepravu zbraní na Ukrajinu.
Vráťme sa ešte ďalej, v roku 1999, počas leteckého útoku NATO na Juhosláviu, Orban odmietol pokusy prezidenta Billa Clintona vmanévrovať Maďarsko do pozemnej invázie k jeho južnému susedovi napriek silnému tlaku Washingtonu a Londýna.
Orbánova revízia štatútu Maďarska v NATO signalizuje neochotu Maďarska kráčať „s čímkoľvek, čo chcú ostatné krajiny NATO urobiť – pretože nepovažuje za imperatív konfrontovať Rusko“, pričom uznáva, že pre Budapešť by to bolo „samovražedné“, hovorí. Michael Maloof, bývalý hlavný analytik bezpečnostnej politiky na Úrade ministra obrany.
Pozícia Budapešti voči verejnosti je nezvyčajná, povedal Maloof pre Sputnik, ale Orban môže mať sluch od niektorých hlavných členov aliancie, ako je Nemecko, ktorí čoraz viac uznávajú, že „akýkoľvek pokus o konfrontáciu v tomto bode s Ruskom by bol márny. “, najmä “vzhľadom na juggernaut, ktorými sa ruské sily teraz stali, vzhľadom na to, že sú teraz testované v boji, zocelené v boji.”
Orbán je podľa analytika realista konajúci vo vlastnom záujme Maďarska, vrátane jeho záujmu o sebazáchovu, v podstate hovorí spojencom Budapešti, že ak chcú ísť dopredu a bojovať s Rusmi, môžu Maďarsko odpočítať.
„Keď sa malé krajiny, ako je Estónsko, bijú do pŕs a snažia sa postaviť Rusku, je to hlúpe. Je to smiešne. Sú bez rozumu. Myslia si ‚dobre, máme tam veľkého brata, Spojené štáty nás budú chrániť.‘ Nespoliehajte sa na to,“ zdôraznil Maloof.
„Zdá sa, že si to Orban premyslel a nemyslí si, že vojna je dobrý nápad. Má tendenciu byť priateľský k Rusku, určite viac ako povedzme Estónsko, Lotyšsko, Litva. Uvedomuje si realitu vo (svojej) vnútrozemskej krajine. Maďarsko potrebuje zdroje a Moskva, Rusko ich poskytlo a mala by existovať taká úroveň spolupráce medzi všetkými národmi,“ povedal Maloof.
Zdroj sputnik, preložené cez google