Štúdia dodáva, že vystavenie toxickým časticiam viedlo len za desaťročie k výdavkom na zdravie vo výške 432 miliárd dolárov.
Nová štúdia zistila, že 52 000 obyvateľov Kalifornie zomrelo v priebehu 10 rokov po tom, čo boli vystavení dymu z lesných požiarov s obsahom PM2,5 – tieto drobné častice (pomenované podľa veľkosti menšej ako 2,5 mikrometra) sa dokážu dostať hlboko do pľúc a vstúpiť do krvného obehu.
Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles analyzovali údaje medzi rokmi 2008 a 2018. Pri pohľade na znečisťujúce látky PM2,5, ktoré sa uvoľnili pri týchto požiaroch, zistili, že ich smrteľný vplyv na obyvateľstvo ďaleko prevyšuje úmrtia, ktoré možno pripísať priamemu fyzickému škody spôsobené lesnými požiarmi.
Podľa Ministerstvo zdravotníctva štátu New Yorkvystavenie vysokým hladinám PM2,5 môže zvýšiť riziko zdravotných problémov, ako sú srdcové choroby, astma a nízka pôrodná hmotnosť (keď dieťa váži menej ako 5 libier.
Tieto častice sa môžu objaviť aj vo vonkajších zdrojoch, ako sú výfukové plyny z vozidiel, horiace drevo, plyn a iné palivá – nielen pri požiaroch. Ale oddelenie poznamenáva, že častice môžu cestovať zo zdrojov lesných požiarov, ktoré sú vzdialené stovky kilometrov. Môžu sa objaviť aj v interiéri zo zdrojov vrátane tabakového dymu, grilovania alebo vyprážania jedla, horiacich sviečok alebo olejových lámp, krbov a ohrievačov priestoru.
Správa však poznamenáva, že znečisťujúce látky z lesných požiarov môžu byť pre zdravie človeka škodlivejšie, ako keby pochádzali z iného zdroja.
Predchádzajúca štúdia analyzovala dopady lesných požiarov v Kalifornii počas roku 2018 a odhadla, že v dôsledku toho došlo k 3 652 predčasným úmrtiam – nová štúdia však odhaduje, že v tom čase došlo k viac ako 12 000 úmrtiam.
„Rastúce množstvo výskumov naznačuje, že častice z dymu z lesných požiarov sú škodlivejšie pre ľudské zdravie ako častice z iných zdrojov znečistenia,“ povedala Rachel Connolly, hlavná autorka štúdie. „Spoločnosť musí investovať do lesného hospodárstva a zmierňovania klimatických zmien, čo by mohlo priniesť významné zdravotné výhody.“
„Zistenia sú skutočne výzvou na konanie v oblasti lesného hospodárstva a zmierňovania klimatických zmien,“ dodala.
Piatková štúdia má vyššie čísla ako predchádzajúci výskum, pretože predchádzajúci výskum sa zameral iba na krátkodobé zdravotné dopady znečistenia.
Štúdia tiež zistila silný ekonomický dopad požiarov: liečba tých, ktorí ochoreli na požiare, ako aj ekonomický dopad látok znečisťujúcich lesné požiare viedli k nákladom medzi 432 a 456 miliardami dolárov.
Kalifornia zažila v roku 2018 jednu z najhorších sezón požiarov v krajine, počas ktorej zhorelo 1,8 milióna akrov. Počas táborového požiaru bolo stratených viac ako 17 000 rezidencií, 700 komerčných/zmiešaných obytných budov a 5 800 menších stavieb. Klimatológovia uviedli, že globálne otepľovanie zhoršilo ako dlhovekosť, tak frekvenciu horúcich letných dní v Kalifornii.
Zdroj sputnik, preložené cez google