„Výroba tepla z odpadu je osvedčeným štandardom vo viacerých metropolách sveta. Západoeurópske krajiny aj krajiny V4, ako je Česko či Poľsko, si túto realitu uvedomili a vďaka spolupráci komunálnych lídrov, štátu a médií sa podarilo občanom vysvetliť, že moderné nakladanie s odpadmi môže byť súčasťou riešenia a nie problémom. Že odpad môže slúžiť aj ako zdroj energie a nekonečné skládkovanie jednoducho nemá budúcnosť. Takýto postoj potrebujeme zaujať aj na Slovensku,“ povedal riaditeľ komunikácie spoločnosti Slovnaft Anton Molnár.
Projekt CEZO je v súčasnosti predmetom posudzovania vplyvov na životné prostredie (proces EIA), v ktorom spoločnosť spracováva odpovede na podnety zo strany verejnosti, ministerstva a samospráv. Tento zámer naštartoval diskusiu vo verejnom priestore, ktorá je však podľa Slovnaftu založená na zavádzajúcich informáciách a vyhrotených emóciách namiesto faktov. Spoločnosť takto vedený dialóg odmieta a dôrazne sa ohradzuje voči šíriacim sa nepravdám. Zároveň je pripravená viesť vecnú diskusiu o budúcnosti funkčného odpadového hospodárstva.
Slovnaft v uplynulých dňoch oslovil desiatky miestnych a regionálnych poslancov s ponukou vecnej diskusie o projekte CEZO. Lídrom Bratislavského samosprávneho kraja, mestských častí Ružinov, Petržalka, Vrakuňa, Podunajské Biskupice a obcí Rovinka a Dunajská Lužná zaslal list, v ktorom vysvetľuje prínos energetického zhodnotenia odpadov v regióne a objasňuje mýty šíriace sa vo verejnom priestore v súvislosti s CEZO.
Zdroj feed teraz.sk