Categories: Slovensko

Slovensko začalo svoju cestu do NATO v roku 1993

Bratislava 29. marca (TASR) – Cesta Slovenskej republiky do NATO sa začala už v roku 1993, keď prvého januára vstúpilo Slovensko do Severoatlantickej rady pre spoluprácu (North Atlantic Cooperation Council – NACC), ktorá slúžila ako fórum pre dialóg a spoluprácu s bývalými členmi Varšavskej zmluvy. TASR pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do NATO prináša sériu dokumentačných materiálov.

V novembri toho istého roku vtedajší prezident SR Michal Kováč rokoval v Bruseli s Manfredom Wörnerom, ktorý bol v tom čase generálnym tajomníkom Aliancie. Slovensku ako aj Česku, Maďarsku a Poľsku vyjadrila Aliancia podporu v snahe o nadobudnutie členstva v NATO. „Touto návštevou sa začala nová éra konkrétnej praktickej spolupráce medzi Slovenskou republikou a NATO. Rozhovory, ktoré sa pri tejto príležitosti uskutočnili, otvorili priestor pre rozvoj kvalitatívne nových vzťahov medzi Alianciou a vtedy novovzniknutou Slovenskou republikou,“ uviedol Kováč o svojej prvej návšteve v Bruseli počas stretnutia s predstaviteľmi Aliancie v roku 1996, informuje TASR na základe archívu NATO.

Vtedajší slovenský premiér Vladimír Mečiar vo februári 1994 na stretnutí s Wörnerom v sídle NATO v Bruseli podpísal dokument o pristúpení SR k programu praktickej bilaterálnej spolupráce partnerských krajín a NATO, známy ako Partnerstvo za mier (PfP). Po návrate z Bruselu premiér uviedol, že podpis deklarácie o prihlásení sa Slovenska k projektu Partnerstvo za mier je potvrdenie politického rozhodnutia a začiatok cesty k jeho začleneniu do euroatlantických bezpečnostných štruktúr.

Na Slovensku sa v roku 1997 konalo referendum týkajúce sa práve vstupu SR do NATO. Tri otázky referenda navrhla Mečiarova vláda: 1. Ste za vstup SR do NATO? 2. Ste za rozmiestnenie jadrových zbraní na území SR? 3. Ste za rozmiestnenie vojenských základní na území SR?

Prezident Kováč rozhodol o spojení referenda so štvrtou otázkou na základe petičnej akcie s podporou 521.000 podpisov: Súhlasíte, aby prezidenta SR volili občania SR podľa priloženého návrhu ústavného zákona priamo?

Na pokyn vtedajšieho ministra vnútra Gustáva Krajčiho však boli vytlačené lístky iba s tromi otázkami a účasť na referende dosiahla 9,53 percenta, takže bolo neplatné.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

K incidentu došlo pri Nitre

Lukáčovce 28. júla (TASR) - V jednom z rodinných domov v obci Lukáčovce v okrese…

4 minúty ago

Čas ukáže výhodnosť obchodnej zmluvy medzi EÚ a USA

Bratislava 28. júla (TASR) - Po mesiacoch neistoty je veľmi dobré, že sa konečne uzavreli…

10 minút ago

V Sliezsku hasiči od nedele zasahujú v súvislosťami so silnými dažďami

Varšava 28. júla (TASR) - Viac ako 500-krát zasahovali od nedele poľskí hasiči v Sliezskom…

16 minút ago

Experiment s predvídaním slnečného žiarenia sa zastavil po vôni pred strojom na výrobu oblakov

MOSKVA (Sputnik) - Vedci v Spojených štátoch plánovali rozsiahly experiment s tlmením slnečného žiarenia s…

18 minút ago

Hlavné turistické a cyklistické trasy v košických lesoch spriechodnili

Košice 28. júla (TASR) - Hlavné turistické a cyklistické trasy sú opäť priechodné. Mestské lesy…

22 minút ago

Rusko nás súperi s plným spektrom vesmírnych schopností – Roscosmos Head

Moskva (Sputnik) - Ruské spoločnosti sú prítomné vo všetkých častiach vesmírneho trhu. Ruská štátna vesmírna…

24 minút ago