Categories: Ekonomika

Slovensko sa prepadlo v rebríčku konkurencieschopnosti

Bratislava 17. júna (TASR) – Slovensko sa v tohtoročnom svetovom rebríčku konkurencieschopnosti prepadlo na 63. miesto zo 69 hodnotených krajín. Medziročne sa krajina prepadla o štyri priečky, vlani skončila v tomto hodnotení na 59. mieste. Za zhoršením sú rastúce štrukturálne výzvy aj nedostatočná reakcia na meniace sa globálne podmienky. Vyplýva to z rebríčka, ktorý zostavuje švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu (IMD), pričom jeho výsledky zverejnil Inštitút slobody a podnikania (ISP).

„Hodnotenie poukazuje na spomaľovanie hospodárskeho rastu, vysoké energetické náklady, nedostatok pracovnej sily v kľúčových sektoroch, ako aj na neefektívnu konsolidáciu verejných financií. Medzi hlavné faktory atraktívnosti Slovenska vyplývajúce z prieskumu respondentov, teda majiteľov a manažérov firiem v SR, patria ešte stále prítomnosť kvalifikovanej pracovnej sily, nákladová konkurencieschopnosť oproti iným krajinám či prístup k financovaniu,“ spresnil predseda ISP Ján Oravec. Naopak, najhoršie vnímajú krajinu podnikatelia z dôvodu politickej nestability, vývoja menového kurzu či spomalenia tvorby hrubého fixného kapitálu.

Na zvrátenie negatívnych trendov je podľa neho nevyhnutné, aby Slovensko investovalo viac do výskumu, inovácií a technologického rozvoja, znížilo energetickú náročnosť či zreformovalo daňový systém, čo by podporilo podnikanie a produktivitu. Rovnako by mal štát posilniť aj pracovný trh a zlepšiť podmienky pre návrat kvalifikovaných pracovníkov s cieľom udržať si ich v krajine.

Oravec zhodnotil, že medzi hlavné výzvy slovenskej ekonomiky patria vysoké náklady na energie ohrozujúce priemyselnú produkciu aj vývozy, rastúca inflácia, ktorá znižuje kúpnu silu domácností, aj nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, čo vedie k odlivu mladých odborníkov do zahraničia. Ďalej je to aj konsolidácia zameraná na zvyšovanie daňových príjmov, ktorá neznižuje výdavky a zahŕňa aj transakčnú daň s negatívnym vplyvom na podnikanie, či spomalenie rastu hrubého domáceho produktu, pričom automobilový priemysel je najviac zraniteľný z dôvodu amerických ciel.

Prvé miesto v rebríčku obsadilo Švajčiarsko, na druhom skončil Singapur a tretiu priečku získal Hongkong. V top desiatke sa umiestnili krajiny ako Dánsko, Spojené arabské emiráty, Taiwan, Írsko, Švédsko, Katar a Holandsko. Česko skončilo na 25. mieste, pričom si medziročne zlepšilo postavenie o štyri priečky.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Kambodžský premiér víta Trumpov návrh na prímerie s Thajskom

Phnom Penh 27. júla (TASR) - Kambodža je ochotná rokovať o prímerí s cieľom zastaviť…

2 minúty ago

V Tatrách zúri extrémne počasie

Zakopané 26. júla (TASR) - Vzhľadom na očakávané extrémne zrážky a búrky v Tatrách vyzvala…

8 minút ago

Do španielskej enklávy Ceuta preplávalo z Maroka 54 neplnoletých

Madrid 26. júla (TASR) - Päťdesiatštyri mladistvých osôb, prevažne Maročanov, preplávalo z Maroka cez Stredozemné…

14 minút ago

Turecko zaznamenalo 50,5 stupňa Celzia

Istanbul 27. júla (TASR) - Turecké ministerstvo životného prostredia v sobotu oznámilo, že meteorológovia zaznamenali…

20 minút ago

Božena je tajomná

Bratislava 26. júla (TASR) - Ženské meno Božena má český pôvod a jeho význam je…

32 minút ago

Izrael obnovuje zhadzovanie humanitárnej pomoci do Pásma Gazy

Gaza 26. júla (TASR) - Izraelská armáda oznámila, že v sobotu v noci začne do…

38 minút ago