Categories: Ekonomika

Slovenskí europoslanci naznačili priority rozpočtu EÚ po roku 2028

Brusel/Štrasburg 9. júla (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu naznačili priority pre tvorbu budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ (2028 – 2034) s odkazom, že politika súdržnosti a podpora poľnohospodárstva nemôžu byť oslabené. K téme sa pre TASR vyslovili slovenskí europoslanci z viacerých politických strán a frakcií.

Lucia Yar (RE/PS), ktorá je členkou rozpočtového výboru EP spresnila, že zákonodarný zbor EÚ požaduje bezpečný, spravodlivý a demokratický rozpočet. „Ja som v úvodnej fáze jeho príprav v Európskom parlamente bojovala najmä za to, aby z neho malo čo najväčší prospech Slovensko. Aby sa mladí vzdelávali, starší boli zdravší, aby mestá a obce po celej krajine boli rovnako prosperujúce ako iné európske regióny. Aby sme sa doma cítili bezpečne a dokázali ochrániť aj našu demokraciu,“ uviedla.

Spresnila, že v EP urobí všetko pre to, aby Slovensko neprišlo o eurofondy a aby ich výška neklesla a financie boli investované tam, kde to najviac potrebujeme. „Uťahovať opasky si ale nemôžeme dovoliť ani v oblasti našej obranyschopnosti. A aj v tejto kapitole hovoríme o nutnom navyšovaní,“ odkázala.

Branislav Ondruš (nezaradený/Hlas-SD) tvrdí, že čerpanie európskych financií treba podmieniť dvoma princípmi. V prvom rade žiadne peniaze na zbrojenie a pre zbrojárske korporácie. „Prednosť musia dostať investície do modernizácie hospodárstva, zvýšenia kvality vzdelávania, dostupnejšieho zdravotníctva a dostupnejšieho bývania pre pracujúcich a odkázaných, najmä pre mladé rodiny,“ vysvetlil.

Rozpočet EÚ by podľa neho mal financovať integráciu zdravotne znevýhodnených a sociálne vylúčených ľudí a ich detí a férovú podporu poľnohospodárov a potravinárov. Zdôraznil, že druhý princíp je ten, že každé euro z verejnej zákazky z európskeho rozpočtu treba podmieniť férovými platmi pracujúcich, kvalitnými pracovnými podmienkami, ochranou životného prostredia, zákazom využívania nútených živnostníkov, pričom každá firma musí mať podpísanú kolektívnu zmluvu, ktorá ľuďom garantuje ich práva a benefity. Len tak eurofondy prispejú k spravodlivému rozvoju Európy.

Miriam Lexmann (EPP/KDH) povedala, že prioritou EP bude zachovanie štruktúry európskych fondov tak, ako boli v súčasnom období – decentralizovaný model samostatných fondov, do ktorých manažmentu a čerpania by mali byť čo najviac zahrnuté regióny.

Nesmieme dopustiť, aby sa z eurofondov stal centralizovaný systém po vzore Plánu obnovy, ktorý by bol podmienený reformami. Takáto zmena by znevýhodnila regióny a dala by viac kompetencií do rúk národným vládam, čo sa ukazuje ako dlhodobo neefektívne. Regióny sú najbližšie k občanom a dokážu najlepšie adresovať ich potreby,“ skonštatovala.

Takýto prístup osobne presadzuje v rokovaniach s hlavným spravodajcom EP a eurokomisiou. Pripomenula, že priamu požiadavku na samostatné kohézne fondy či Európsky sociálny fond + sa jej podarilo presadiť aj v uznesení Európskeho parlamentu. Za dôležité považuje zabezpečiť, aby sa eurofondy sústreďovali na svoje dlhodobé priority, či ide o znižovanie rozdielov medzi regiónmi, pomoc farmárom či boj proti chudobe a aby sa EÚ neodkláňala od týchto cieľov v prospech nových priorít. Tie treba zabezpečiť, ale nie na úkor občanov.

Ľubica Karvašová (RE/PS) upozornila, že ako podpredsedníčka Výboru EP pre regionálny rozvoj presadzuje, aby kohézna politika zostala kľúčovou súčasťou dlhodobého rozpočtu, lebo bez silných regiónov a investícií do ich odolnosti nebude Európa silná ani konkurencieschopná.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Aký je rybolov materiálov okolo 25. júla je unavený opakovaním: v našom p …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 25. júlaNesieme už unavené opakovanie: V našom rybárovi doplňovanie!…

5 hodín ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 25. júla 2025 ruské jednotky ohromili …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 25. júla 2025Ruské jednotky zasiahli nepriateľské predmety v Kremengua A Charkov.…

5 hodín ago

USA a Čína sa v Bezpečnostnej rade OSN nepohodli v otázke Ukrajiny

New York 25. júla (TASR) - Spojené štáty a Čína sa v piatok na pôde…

6 hodín ago

V Gruzínsku v piatok cvičili jednotky NATO

Tbilisi 25. júla (TASR) - Rozsiahle vojenské cvičenie s účasťou síl z viacerých krajín NATO…

6 hodín ago

Ženská Copa America sa začala problematicky

Quito 25. júla (TASR) – Ženská verzia futbalovej Copa America, ktorý sa koná v Ekvádore,…

6 hodín ago

Výsledky z 25. júla od vedúceho projektu @rybar Michail Zvinchuk Special …

▶ ️ Výsledky z 25. júlaVideo nákladné auto od projektového manažéra @Rybar Michail Zvinchuk Zvlášť…

6 hodín ago