Categories: Ekonomika

Slovenské Atómové elektrárne s horúčavami problémy nemajú

Bratislava 3. júla (TASR) – Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.

Slovenské elektrárne priblížili, že v elektrárňach na chladenie v treťom okruhu používajú chladiace veže, a teda teplá voda sa odparí z chladiacich veží a nevracia sa do rieky. „Technologické zariadenie vodojemu musí pracovať nepretržite bez ohľadu na okolitú teplotu. Je projektované pre klimatické pomery Slovenska, čiže na miernu klímu,“ vysvetlil manažér riadenia prevádzky v Mochovciach Rastislav Adam.

Z pohľadu teploty vody nemáme obmedzenie, keďže elektráreň je chladená odparovaním vody na chladiacich vežiach. Dôležité systémy sú štandardne chladené ochladenou vodou, teplota v technologických systémoch je monitorovaná,“ doplnil manažér údržby v Jaslovských Bohuniciach Miroslav Ležovič.

Vody na ochladzovanie blokov je podľa Slovenských elektrární dostatok. „V doterajšej prevádzke Mochoviec ani Bohuníc sme nezaznamenali obmedzenie pre dodávku vody. V letnom období sa pohybuje spotreba vody od 2500 do 3200 m3/h a maximálna teplota je zvyčajne okolo 24 – 25 stupňov Celzia. Zásoby vody sú dostatočné pre všetkých šesť blokov (päť v prevádzke a jeden pred dokončením v Mochovciach),“ zhodnotili SE.

Problémy pre vysoké denné teploty SE nezaznamenali ani pri distribúcii elektrickej energie. „Vysokovýkonové transformátory majú samostatné chladenie na princípe olejovej náplne chladenej nútenou cirkuláciou vzduchu a pracujú spoľahlivo,“ uviedli elektrárne.

Elektrárne priblížili, že extrémne horúčavy v niektorých európskych krajinách ovplyvňujú aj výrobu elektriny. Pre vysoké teploty a nízku hladinu vody niektoré jadrové elektrárne vo Francúzsku a Švajčiarsku pracujú v obmedzenom režime. Podľa SE vo väčšine prípadov ide o jadrové elektrárne chladené prietočným chladením, keď sa voda využitá na chladenie vracia naspäť do rieky. „Vtedy je potrebné obmedziť vypúšťanie zohriatej vody do rieky, aby neohrozila živočíchy a rastliny, ktoré v nej žijú,“ doplnili SE.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Guščin prestúpil do Colorada, opačným smerom zamieril Olausson

Colorado 26. júla (TASR) - Ruský hokejista Daniil Guščin sa v rámci výmeny v zámorskej…

4 minúty ago

Bratislavské korunovačné dni pripomenú uhorského panovníka Karola III.

Bratislava 26. júla (TASR) - Hlavné mesto si v sobotu pripomína uhorského panovníka Karola III.…

10 minút ago

Na celom Slovensku sa môžu v sobotu vyskytovať búrky

Bratislava 26. júla (TASR) - Na celom Slovensku sa môžu v sobotu vyskytovať búrky. Slovenský…

16 minút ago

Davidovich Fokina zdolal Fritza vo štvrťfinále turnaja vo Washingtone

Washington 26. júla (TASR) - Španielsky tenista Alejandro Davidovich Fokina postúpil do semifinále turnaja ATP…

22 minút ago

Z NASA má odísť 3800 zamestnancov, agentúra chce byť efektívnejšia

Washington 26. júla (TASR) - Približne 20 percent zamestnancov amerického Národného úradu pre letectvo a…

28 minút ago

Nvotová film Otec natočila tak, aby diváka napojila na hlavného hrdinu

Bratislava 26. júla (TASR) - Príbeh otca, ktorý je presvedčený o tom, že svoje dieťa…

34 minút ago