Categories: Import

Slovákov ocenili na medzinárodnom kongrese v USA

Bratislava 21. marca (TASR) – Vo svete vedy sa počas uplynulého týždňa objavilo viacero zaujímavých správ. Slovenskí vedci získali ocenenie na medzinárodnom kongrese v USA, Poľsko spustilo prvé kvantové spojenie na posilnenie kyberbezpečnosti a poľskí vedci vyvinuli AI model na základe najväčšej databázy snímok pľúc. TASR prináša týždňový súhrn zaujímavých udalostí a poznatkov zo sféry vedy, techniky a výskumu.

Poľsko úspešne spustilo prvé kvantové spojenie medzi ministerstvom digitalizácie a Vojenskou technickou akadémiou. Technológia využíva kvantovú distribúciu kľúčov, ktorá umožňuje prakticky neprelomiteľné šifrovanie dát. Spojenie spustili v pondelok na tlačovej konferencii minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a minister digitalizácie Krzysztof Gawskowski.

Projekt Optokrypt zrealizovali v spolupráci Vojenskej technickej akadémie, Národnej výskumnej a akademickej siete (NASK) a spoločnosti TELDAT. Poľsko, ktoré podľa ministra obrany čelí najväčšiemu počtu kyberútokov v EÚ, disponuje najväčšou kvantovou sieťou výmeny kľúčov spomedzi krajín eurobloku a druhou najväčšou na svete po Číne.

Spojenie bude mať podľa prítomných široké využitie v armáde, bankovníctve, zdravotníctve či administratíve a vláda plánuje jeho rýchlu implementáciu. Kvantová distribúcia kľúčov umožňuje bezpečný prenos informácií, pričom akýkoľvek pokus o preniknutie je okamžite odhalený. Táto technológia je odborníkmi považovaná za prelomovú v oblasti kybernetickej bezpečnosti, keďže tradičné šifrovacie metódy môžu byť v budúcnosti ohrozené kvantovými počítačmi.

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) získali prestížne ocenenie na medzinárodnom kongrese v USA. Išlo o výskumníkov z Ústavu experimentálnej farmakológe a toxikológie Centra experimentálnej medicíny SAV. Ich prácu ocenili za výnimočný prínos v oblasti vývoja protokolov pre in vitro testovanie biokompatibility zdravotníckych pomôcok a farmaceutík.

„Je pre nás veľkou cťou, že naša práca bola ocenená na takom prestížnom medzinárodnom fóre. Tento úspech nás motivuje pokračovať v úsilí o začlenenie in vitro metód do štandardov, ako je ISO,“ poznamenala riaditeľka daného ústavu a spoluautorka štúdie Helena Kandarová.

Hlavným autorom oceneného výskumu je interný doktorand ústavu Peter Pôbiš. „Štúdia predstavuje nové in vitro protokoly na hodnotenie očného podráždenia a fototoxicity s využitím 3D rekonštituovaného ľudského tkanivového modelu EpiOcular. Tieto výsledky predstavujú významný krok smerom k zníženiu potreby testovania na zvieratách a integrácii spoľahlivých alternatívnych metód do regulačných štandardov,“ dodáva SAV.

Špecialisti z Varšavskej technickej univerzity v spolupráci s Poľskou skupinou pre rakovinu pľúc vyvinuli model umelej inteligencie, ktorý využíva najväčšiu svetovú databázu snímok hrudníka. Nový systém pomôže lekárom pri diagnostike chorôb v oblasti hrudníka.

Podľa vedúceho projektu Przemyslawa Bieceka je systém navrhnutý tak, aby odbremenil lekárov od časovo náročných úloh a umožnil im sústrediť sa na odbornú analýzu. Umelá inteligencia dokáže porovnávať nové snímky s tisíckami referenčných CT vyšetrení a automaticky identifikovať patologické zmeny a anatomické znaky.

Projekt Xlungs vychádza z databázy 40.000 CT záznamov pľúc poľských pacientov z rokov 2010 až 2018. Veľkosť databázy je 40 terabajtov (TB).

Podľa vedcov môže byť tento systém prelomom v skríningu ochorení. Dá sa integrovať s existujúcimi nemocničnými systémami a pracuje v súlade so štandardmi elektronickej zdravotnej dokumentácie.

Každoročne sa v Poľsku robí viac ako 60 miliónov obrazových vyšetrení a stredne veľká nemocnica vyprodukuje desiatky terabajtov obrazových dát. Tieto údaje môžu slúžiť na zlepšenie diagnostiky pomocou umelej inteligencie (AI) schopnej spracovať veľké objemy informácií efektívnejšie než človek, uvádza PAP.

Model CTSegMate, ktorý vedci vyvíjali tri roky, dokáže automatizovať popis CT snímok a skracovať čas ich vyhodnotenia. Výpočty si vyžiadali viac než 180.000 hodín procesorového času a projekt podporilo Národné centrum výskumu a rozvoja.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Lietanie ovplyvňuje organizmus aj darovanie krvi

Bratislava 27. júla (TASR) - Lietanie ovplyvňuje organizmus aj darovanie krvi. Upozornila na to Národná…

7 minút ago

Gibbs-White sa s Nottinghamom dohodol na novej trojročnej zmluve

Nottingham 27. júla (TASR) - Anglický futbalista Morgan Gibbs-White zostáva aj naďalej hráčom Nottinghamu Forest.…

13 minút ago

V nedeľu môže celú SR potrápiť dážď, platí výstraha 2. stupňa

Bratislava 27. júla (TASR) - V nedeľu môže celé Slovensko potrápiť dážď. Slovenský hydrometeorologický ústav…

19 minút ago

Američan Lichtenstein triumfoval v extrémnych skokoch

Singapur 27. júla (TASR) - Americký skokan do vody James Lichtenstein získal premiérový titul v…

25 minút ago

Vo vodách Francúzskej Polynézie pohrýzol malé dieťa

Papeete 27. júla (TASR) - Žralok pohrýzol a zranil sedemročné dieťa, ktoré sa kúpalo vo…

31 minút ago

Proti Sandu a Pasv, viacnásobná tisíctina vedená Spojeným štátom …

📝Proti Sandu a PAS📝V Chisinau Prešiel Tvrdá rally na čele s Spojenými pro -russkými opozíciami…

34 minút ago