„V európskom kontexte vykazujú slovenskí spotrebitelia nadpriemernú mieru zadlženosti, zároveň sa snažia svoje záväzky splácať včas. Okrem výrazne zvýšeného využívania kreditných kariet na platenie účtov stúpa aj záujem o moderné formy financovania, ako je kúp teraz, zaplať neskôr,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti na Slovensku Martin Musil.
Z prieskumu vyplynulo, že 38 % respondentov nemá žiadne nezabezpečené úvery, čo je pod priemerom EÚ, ktorý je 46 %. Zvyšní opýtaní uviedli rôzne úrovne splácania, pričom najväčšia časť celkovo 24 % ľudí spláca 11 až 20 % svojho dlhu mesačne. Slovensko sa v rebríčku podielu respondentov bez nezabezpečených úverov umiestnilo na 15. mieste z 20 sledovaných krajín. Najvyšší podiel osôb bez úverov majú v Poľsku, kde je to 62 %. Ďalej nasleduje Maďarsko a Taliansko zhodne so 61 %. Naopak, najnižší podiel majú Rakúsko a Švajčiarsko, kde je zhodne po 26 %.
V roku 2023 len 12 % Slovákov predpokladalo, že si vezme dodatočný úver na pokrytie bežných výdavkov, čo bolo pod európskym priemerom, ktorý predstavoval 18 %. Spolu s Poľskom, ktoré zaznamenalo 11 %, Holandskom s desiatimi percentami a Maďarskom s ôsmimi percentami patrilo Slovensko medzi štyri krajiny s najnižším záujmom spotrebiteľov riešiť bežné výdavky novým úverom.
Vlani si však začali obyvatelia Slovenska požičiavať viac a častejšie na úhradu svojich účtov, pričom využívali kreditné karty a krátkodobé pôžičky. Podiel ľudí, ktorí si nikdy nepožičiaval peniaze na platenie účtov, klesol z priemernej úrovne 77 % v rokoch 2019 – 2023 na 59 % v minulom roku. Pokles o 24 percentuálnych bodov (p. b.) je podľa spoločnosti výrazný, pričom Slovensko sa s týmto výsledkom ocitlo značne pod EÚ priemerom, ktorý bol 63 %.
Aktuálne je Slovensko v rebríčku 20 krajín na siedmom mieste medzi štátmi, kde si ľudia najčastejšie požičiavajú peniaze na úhradu účtov. Najvyšší podiel zadlžujúcich bol zaznamenaný v Rakúsku, konkrétne 36 % a Švajčiarsku, kde to bolo 33 %. Naopak, najmenej si požičiavajú ľudia v Maďarsku, kde 83 % respondentov dokonca uviedlo, že si nepožičiavajú vôbec.
Prieskum ďalej odhalil, že 47 % Slovákov preferuje nakupovať u predajcov, ktorí ponúkajú možnosť odloženej platby, čo je nad EÚ priemerom na úrovni 40 %. Musil dodal, že Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa forma nákupov „kúp teraz, zaplať neskôr“ teší obľube, pričom v tomto prípade krajina skončila na ôsmom mieste. V rebríčku zadlženosti takouto formou vedie Švajčiarsko so 68 % a Nórsko so 61 %. Naopak, najmenej je to preferované v Maďarsku (14 %) a Česku (11 %).
Zdroj feed teraz.sk