Na sobotňajšiu slávnosť podľa nej pozvali všetkých žijúcich bývalých aj terajších členov valného zhromaždenia samosprávy Slovákov.
„Dôležité bolo obdobie, keď sa v roku 2003 otvorila možnosť zakladať a preberať inštitúcie. Vtedy bol vytvorený rámec v štátnom rozpočte na národnostné inštitúcie a vtedy boli založené vlastne všetky naše kultúrne inštitúcie. V roku 2004 sme mohli prevziať aj prvú výchovno-vzdelávaciu inštitúciu – sarvašskú školu a tento proces bol dokončený o desať rokov neskôr. Vďaka tomu teraz máme už vo svojej prevádzke všetkých päť dvojjazyčných škôl, ktoré pôsobia v Maďarsku a sú slovenskými národnostnými školami,“ pripomenula Hollerová Račková.
Okrem škôl patrí pod pôsobnosť CSSM aj slovenské divadlo Vertigo, Ústav kultúry Slovákov v Maďarsku, Knižnica a dokumentačné centrum Slovákov v Maďarsku, Pedagogické metodické centrum Slovákov v Maďarsku, Ľudové noviny a obchodná spoločnosť, ale aj Výskumný ústav Slovákov v Maďarsku.
„Výskumný ústav bol založený ešte pred veľkými spoločenskými zmenami, ale postavenie tejto inštitúcie sa stabilizovalo po tom, ako ju CSSM prevzala do svojej prevádzky. Najnovšími inštitúciami Slovákov v Maďarsku, ktoré boli založené v uplynulých desiatich rokoch, sú Odborné kolégium pre vysokoškolákov slovenského pôvodu, ktorí študujú v Budapešti. Ponúkame im bývanie a odborný a jazykový program, a Kanceláriu právnej a odbornej pomoci, ktorá poskytuje právnu pomoc našim inštitúciám, slovenským spolkom a samosprávam,“ dodala.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach)
Zdroj feed teraz.sk