Pohrabanie je potrebné z dôvodu, aby pokosená biomasa nezostala ležať na zemi, pretože by bránila rastu vzácnych slatinných druhov rastlín vrátane prvosienky pomúčenej. Tá je zákonom chránená. „Na Sliačskych travertínoch vytvára veľké populácie, a to až niekoľko tisíc jedincov. Populácia prvosienky a iné slatinné druhy sa udržiavajú aj vďaka každoročnému koseniu, ktoré zabraňuje zarasteniu lokality, predovšetkým trstinou,“ vysvetlili zo správy národného parku.
Na akcii sa zúčastní aj pracovník Správy NAPANT-u, ktorý zabezpečí hrable a vidly. Dobrovoľníci si zabezpečia pevnú vysokú obuv a dopravu na vlastné náklady. Akcia bude vedená v duchu vzdelávania. Pracovník NAPANT-u poskytne podrobné informácie a zaujímavosti o lokalite, v ktorej sa hrabanie uskutoční.
Lokalita Sliačske travertíny je najvýznamnejšou mokraďovou lokalitou slatinných biotopov – slatín na Liptove. Aktívne minerálne pramene s vysokým obsahom solí, ktoré v lokalite vyvierajú, vytvárajú mozaiku vlhkomilnej a slanomilnej vegetácie.
Zdroj feed teraz.sk
Fiľakovo 27. júla (TASR) - Mestské zastupiteľstvo (MsZ) vo Fiľakove bude v utorok (29. 7.)…
Varšava 27. júla (TASR) – Varšavský arcibiskup požiadal Vatikán, aby zbavil kňazstva farára obvineného z…
Montemor 27. júla (TASR) - Slovenské reprezentantky v rýchlostnej kanoistike Réka Bugárová s Biankou Sidovou…
Komárno 27. júla (TASR) - Mesto Komárno bude pokračovať v rekonštrukcii Zichyho paláca. V roku…
Teherán 27. júla (TASR) – Iránsky parlament schválil veľkou väčšinou návrh zákona o boji proti…
Bratislava 27. júla (TASR) - Výdatný dážď aj búrky pokračujú. Trvalé pásmo dažďa je naďalej…