Categories: Zahraničie

Škrty USA vo financovaní boja proti tuberkulóze ohrozujú životy

Ženeva 5. marca (TASR) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu varovala, že zníženie financovania zo strany Spojených štátov bude mať „ničivý vplyv“ na programy boja proti tuberkulóze. Tento krok podľa WHO ohrozí milióny životov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

WHO tvrdí, že globálne úsilie boja proti najsmrteľnejšej infekčnej chorobe na svete zachránilo za posledných 20 rokov viac ako 79 miliónov ľudí. Len počas minulého roka odvrátilo približne 3,65 milióna úmrtí.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa po jeho návrate do Bieleho domu zaviedla „prudké zníženie financovania“ vo väčšine výdavkov USA na zahraničnú pomoc, v dôsledku čoho podľa WHO hrozí, že „ťažko vydobyté úspechy sa zrušia, čo vážne ohrozí milióny ľudí – najmä tých najzraniteľnejších„.

Trump v prvý deň v prezidentskom úrade podpísal nariadenie, v ktorom požadoval zmrazenie všetkej zahraničnej pomoci USA na 90 dní, aby jeho vláda mala čas preskúmať výdavky v zahraničí. AFP konštatuje, že Trump v podstate zlikvidoval Agentúru USA pre medzinárodný rozvoj (USAID), hlavnú organizáciu na distribúciu humanitárnej pomoci USA.

Americký Najvyšší súd v stredu zamietol žiadosť americkej administratívy o zmrazenie približne dvoch miliárd dolárov, ktoré mala vyplatiť dodávateľom USAID za už vykonanú prácu.

WHO tvrdí, že Washington dosiaľ poskytoval približne štvrtinu všetkých finančných prostriedkov medzinárodných darcov určených na liečbu tuberkulózy, čo predstavuje približne 200 až 250 miliónov dolárov ročne.

USAID, ktorá bola tretím najväčším poskytovateľom finančných prostriedkov na výskum tuberkulózy na svete, medzitým zastavila všetky financované štúdie, čím „vážne narušila pokrok vo výskume a inováciách v oblasti tuberkulózy„, varovala WHO.

Tieto škrty ohrozujú 18 krajín s najvyšším výskytom tuberkulózy, ktoré boli závislé od 89 percent očakávaného financovania starostlivosti o chorých na tuberkulózu zo strany USA,“ uviedla WHO.

Škrty najviac zasiahli Afriku, nasledujú juhovýchodná Ázia a západné Tichomorie, píše AFP.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

3 hodiny ago

Zdroj telegram

3 hodiny ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

3 hodiny ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

4 hodiny ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

4 hodiny ago