„Chceme upozorniť na problém, že navrhované zvyšovanie platov by mohlo byť presunuté na plecia samospráv, čo v praxi znamená ďalší finančný tlak na rozpočty vyšších územných celkov, ktoré už teraz zápasia s dôsledkami konsolidácie a podfinancovania školstva,“ zdôraznilo združenie. Iba komunikáciou a spoluprácou možno podľa neho zabezpečiť, aby navrhované opatrenia priniesli reálne zlepšenie v školstve.
Ako podotklo, samosprávne kraje spravujú jednu z najrozsiahlejších agend v oblasti školstva, ktorá zahŕňa stredné školy, špeciálne školy, jazykové školy, umelecké školy a školské zariadenia. „Naša úloha je kľúčová nielen pri zabezpečovaní kvalitného vzdelávacieho procesu, ale aj pri efektívnom financovaní a správe týchto inštitúcií,“ dodalo SK8.
Z Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR pre TASR reagovali, že keďže zvyšovanie platov je požiadavkou odborového zväzu, je úplne prirodzené, že minister školstva najskôr rokuje s nimi. Zároveň podľa ich slov platí, že zvyšovanie platov bude financované v roku 2025 z vnútorných zdrojov kapitoly ministerstva školstva, teda zo štátneho rozpočtu. „Prípadná dohoda na ďalšie roky si bude vyžadovať rokovanie s ministerstvom financií, dohodu celej koalície a, samozrejme, minister bude o financovaní prípadného zvyšovania platov hovoriť aj so zástupcami samospráv,“ dodal rezort.
Minister školstva koncom minulého týždňa opätovne rokoval so zástupcami Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Výsledkom zhody je nateraz navýšenie financovania všetkých zamestnancov v školstve vo výške siedmich percent od začiatku septembra 2025. Dohoda so školskými odborármi by sa mala uzavrieť do konca januára tohto roka.
Zdroj feed teraz.sk