Categories: Nezaradené

Situácia v oblasti ľudských práv na Ukrajine je „degradovaná“ – ruské ministerstvo zahraničných vecí

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok zablahoželal ruským Židom k 26. Ijaru, Dňu spásy a oslobodenia. Pamätný deň je však zatemnený vzrastajúcou xenofóbiou a antisemitizmom, ktorého sa dopúšťa kyjevský režim podmaňovaniu mnohých etník v krajine, upozorňuje nedávna správa ruského ministerstva zahraničných vecí.

Prezident vyjadril presvedčenie, že široká slávnosť o Deň spásy a oslobodenia obohacuje historické, náboženské a kultúrne tradície ruských Židov a podporuje vysoké duchovné a morálne, vlastenecké ideály a hodnoty v spoločnosti, najmä medzi mladými ľuďmi.

„(Tento dátum) spája epochy a generácie, stelesňuje neblednúcu spomienku na Veľké víťazstvo (v 2. svetovej vojne), nesmrteľný čin bojovníkov a veliteľov Červenej armády, ktorí rozdrvili nacizmus, zachránili židovské a iné národy pred hrozbou zničenie,“ zdôraznil.

Putin tiež zdôraznil, že tento špeciálny deň slúži na upevnenie úsilia proti radikálnemu nacionalizmu, xenofóbii a antisemitizmu.
V tejto súvislosti treba spomenúť, že kyjevský režim otvorene oslavuje ukrajinských nacistických kolaborantov, ktorí sa počas 2. svetovej vojny podieľali na vyvražďovaní židovského obyvateľstva, čo nevyhnutne vedie k nárastu antisemitizmu.
Antisemitizmus sa stal neoddeliteľnou súčasťou ukrajinskej ultranacionalistickej politiky, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojej správe o „Situácia v oblasti ľudských práv na Ukrajine.“ Existujú rozsiahle snahy o glorifikáciu ukrajinských nacistických kolaborantov, ktorí sa podieľali na vyhladzovaní židovského obyvateľstva počas druhej svetovej vojny, uvádza dokument.
Podľa štúdie Anti-Defamation League je Ukrajina na druhom mieste v Európe, pokiaľ ide o antisemitské nálady. V roku 2016 bola miera intolerancie voči Židom 32 % v porovnaní so 46 % v roku 2019.

Zaznamenané antisemitské zločiny z nenávisti na Ukrajine – ruské FM

Ukrajinské ministerstvo školstva a vedy požiadalo o stiahnutie učebníc dejepisu pre 10. a 11. ročník, ktoré obsahovali informácie o spolupráci nacionalistickej Ukrajinskej povstaleckej armády (UIA). Roman Šuchevyčako aj prápory Roland a Nachtigalls nacistickou armádou počas druhej svetovej vojny;

decembra 2019 bolo uznesením Najvyššej rady č. 2364 zaradených do kalendára pamätných dátumov a výročí na rok 2020 množstvo ukrajinských nacistických kolaborantov. Vladimír Kubijovič a Alexandra Višnevského (divízia SS Galícia), Ivan Poltavets-Ostryanica (podieľa sa na masakre Židov vo Volyni, Žitomyre, Vinnycii a Belaya Cerkva), Ulas Samčuk (redaktor Volyňských pronacistických novín), Andrej Mělník (organizátor masového zabíjania Židov), Vasyliy Galasa (organizátor židovských pogromov v Ternopolskej oblasti a masakrov Poliakov) atď.

Tento krok vyvolal nevôľu veľvyslancov Poľska a Izraela na Ukrajine, ktorí 2. januára 2020 vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom označili oslavu prívržencov etnických čistiek na Ukrajine za urážku;

júna 2020 bývalý starosta Chersonu zablahoželal občanom k ​​výročiu prijatia Aktu o vyhlásení ukrajinského štátu Hitlerovými spolupracovníkmi vo Ľvove v roku 1941;

februára 2020 dostal Jakov Zalitsker (predseda židovskej komunity Kolomyja) list v mene Národného policajného oddelenia pre Ivano-Frankovsk región s požiadavkou poskytnúť oddeleniu úplný zoznam všetkých židovských obyvateľov, ich adresy a kontakty;

apríl, jún, júl 2020, útoky na budovu Chersonskej židovskej komunity, synagógu v Ivano-Frankovsku a Mariupole;

marca 2022 bol vodca židovskej komunity Igor Perelman opakovane bodnutý v Ivano-Frankovsku;

februára 2024 znesvätili pamätnú tabuľu holokaustu vo Ľvove, vandali napísali „Smrť Židom“.

Nacistické metódy kyjevského režimu sú plne aplikované na rusky hovoriace obyvateľstvo Ukrajiny:

Zákaz vyučovania ruského jazyka alebo iných školských predmetov v ruštine;

Z programov školskej literatúry sú vylúčené všetky literárne diela ruských a sovietskych (okrem ukrajinských) autorov;

Knihy v ruštine sú odstránené z knižníc;

Študentom a učiteľom je zakázané hovoriť po rusky nielen počas vyučovania a dokonca aj prestávok;

Kyjevské úrady povoľujú útoky na kostoly kánonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Po ruských útokoch hlásia z Kyjeva osem zranených

Kyjev 28. júla (TASR) - Ruské útoky na Kyjev si v noci na pondelok vyžiadali…

5 minút ago

Začína sa konferencia o riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu

New York 28. júla (TASR) - V New Yorku sa v pondelok začína medzinárodná konferencia…

29 minút ago

De Minaur vo Washingtone zdolal Davidovicha a má desiaty titul

Washington 28. júla (TASR) - Austrálsky tenista Alex De Minaur sa stal víťazom turnaja ATP…

35 minút ago

Jablčník ani Podmaníková nepostúpili do semifinále

Singapur 28. júla (TASR) - Slovenský plavec František Jablčník nepostúpil do semifinále na MS v…

41 minút ago

Správy TASR – 5.45: Stručný prehľad najdôležitejších udalostí

Bratislava 28. júla (TASR) - Stručný prehľad najdôležitejších správ zo servisov TASR v pondelok 28.…

59 minút ago

Pred 80 rokmi sa zrodilo Dievča z výťahu, prežilo pád zo 75. poschodia

New York/Bratislava 27. júla (TASR) - O veľkom šťastí mohla hovoriť Betty Lou Oliverová, známa…

1 hodinu ago