Generálni riaditelia švajčiarskeho farmaceutického gigantu Novartis a francúzskeho výrobcu liekov Sanofi v liste zverejnenom v stredu vo Financial Times napísali, že kontrola cien liekov v Európe poškodzuje inovácie a znižuje príťažlivosť regiónu. Navrhli preto celoeurópsky cenník pre nové lieky a v liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej vyzývajú na podporu farmaceutického priemyslu.
List prišiel niekoľko dní po tom, ako sa von der Leyenová stretla s riaditeľmi farmaceutických spoločností. Šéf Sanofi Paul Hudson na stretnutí kritizoval európske vlády, že nedostatočne financujú inovácie.
Šéf AstraZeneca Pascal Soriot v tejto súvislosti uviedol, že Európa by mala zvýšiť výdavky na zdravotnú starostlivosť v súlade s nedávnymi záväzkami zvýšiť investície do obrany. „Európa vynakladá podstatne nižší podiel hrubého domáceho produktu (HDP) na inovatívne lieky ako USA a v dôsledku toho zaostáva v priťahovaní investícií do výskumu, vývoja a výroby, čím ohrozuje svoju schopnosť chrániť zdravie vlastných ľudí.“
Americká administratíva zvažuje zavedenie ciel na dovoz liekov do USA. V utorok (22. 4.) švajčiarsky výrobca liekov Roche povedal, že v priebehu piatich rokov investuje v USA 50 miliárd USD (43,80 miliardy eur) v reakcii na Trumpove clá. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré oznámili investície v USA uprostred tlaku na domácu výrobu, patria Eli Lilly, Johnson & Johnson a Novartis.
USA sú obzvlášť veľkým trhom pre globálne farmaceutické spoločnosti, v priemere predstavujú viac ako 40 % ich predaja. Firmy uviedli, že sú potrebné jasné signály a radikálna zmena politiky, aby sa zabránilo presunu vývoja a výroby liekov z Európy do USA alebo rýchlo rastúcich ekonomík. Generálni riaditelia dodali, že „pokračujúce obchodné napätie“ ešte viac urýchli eróziu investícií do výskumu, vývoja a výroby v EÚ.
„Vzhľadom na čoraz konkurenčnejšie globálne prostredie musí Európa ešte naliehavejšie prehodnotiť svoju cenovú politiku a zákony tým, že umožní lepšie komerčné prostredie pre inovatívne lieky, ktoré zabezpečí, že členské štáty budú prispievať spravodlivo na základe ich ekonomických a epidemiologických podmienok,“ uviedli.
USA platia za lieky viac ako ktorákoľvek iná krajina. Európske vlády rokujú priamo s výrobcami liekov o nižších, tzv. čistých cenách, pričom konečné ceny často nie sú zverejnené.
(1 EUR = 1,1415 USD)
Zdroj feed teraz.sk