16.5 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéScramble for East Africa: Čo sa skrýva za americkou šarmovou ofenzívou v...

Scramble for East Africa: Čo sa skrýva za americkou šarmovou ofenzívou v Keni?

Kenský prezident pricestoval v stredu do Washingtonu na trojdňovú štátnu návštevu uprostred úsilia USA zvrátiť ich potácajúci sa osud v Afrike. Tu je to, čo je v stávke.

Kenský prezident William Ruto sa stal prvým africkým lídrom, ktorý uskutočnil štátnu návštevu USA od roku 2008, pričom Washington rozvinul červený koberec v nezvyčajnom, bez nákladov ušetrenom tlaku na sladké reči o strategicky umiestnenom východoafrickom národe.
Na prvý pohľad sa strategický význam Kene pre Washington môže zdať neistý, pričom bilaterálny obchod je skromný 1,3 miliardy dolárov v roku 2023 (443 miliónov USD v exporte z USA, 895 miliónov USD v kenskom exporte).
USA očakávajú, že prostredníctvom americkej International Development Finance Corporation oznámia balík investícií vo výške 250 miliónov USD vrátane peňazí na bytovú výstavbu. V predvečer Rutovej návštevy oznámila Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj 32 miliónov dolárov na financovanie Kene. vzdelávací systémzatiaľ čo ministerstvo zahraničia odhalilo 3,3 milióna dolárov štipendijný program.

Americké záväzky nezahŕňajú cestnú, mostnú a železničnú infraštruktúru Africké krajiny sa obrátili na Čínu a Peking sa zaviazal 5,6 miliardy dolárov len od roku 2013 v oblasti pomoci Keni súvisiacej s infraštruktúrou.

Keňa, ktorá je proamerickou baštou počas studenej vojny a spojencom v prvej línii počas takzvanej „vojny proti terorizmu“, sa stala kľúčovým východiskovým bodom pre vojenské operácie USA vo východnej Afrike s prístupom k základniam vrátane táborov Camp Simba, Mombassa a Wajir.
Somálski džihádisti zo skupiny Al-Shabab podnikli raziu v tábore Simba v januári 2020, pričom zabili amerického vojaka a dvoch dodávateľov a zničili päť lietadiel a helikoptér.
Americké rozmiestnenie v Keni predstavuje 1 000 vojakov a význam krajiny časom vzrástol až po tom, čo ďalšie africké štáty vrátane Nigeru a Čadu začali vyháňať americké sily.
USA sa tiež zaujímajú o Keňanov ako o potenciálnych peších vojakov pre „poriadok založený na medzinárodných pravidlách“, pričom sa očakáva, že kenské sily povedú medzinárodnú intervenciu na Haiti (poskytnú 1 000 z 2 500 vojakov a políciu v sile), za čo Nairobi očakáva 300 dolárov. miliónov amerických financií.
Nasadenie ostro kritizovala kenská opozícia a aktivisti za ľudské práva sa obávajú, že rozmiestnenie by mohlo viesť k nárastu mimosúdnych vrážd a mučenia. Vlani v júli zabila kenská polícia 35 ľudí počas protestov proti životným nákladom v celej africkej krajine.
Napokon, USA sa chystajú určiť Keňu ako svojho prvého veľkého spojenca, ktorý nie je členom NATO, v subsaharskej Afrike, čo Nairobi poskytne prístup k zvýhodneným pôžičkám, americkým zásobám zbraní na kenskej pôde, novým príležitostiam na spoločný výcvik a poskytne Washingtonu šancu. rozšíriť veľkosť svojej stopy v Afrike.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno