7.9 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéScott Ritter: S hypersonickými raketami Dark Eagle v Európe by „jedna chyba“...

Scott Ritter: S hypersonickými raketami Dark Eagle v Európe by „jedna chyba“ mohla rozpútať totálnu vojnu

Rusko prisľúbilo vojenskú odpoveď na plány USA rozmiestniť strategické pozemné rakety v Nemecku do roku 2026. Scott Ritter, bývalý zbrojný inšpektor OSN, ktorý sa stal pozorovateľom medzinárodných záležitostí, ktorý doslova napísal knihu o kontrole zbraní v Európe v 80. rokoch 20. storočia, hovorí Sputniku, prečo je budúce nasadenie také nebezpečné.

Biely dom minulý týždeň oznámil plány na rozmiestnenie troch typov strategických rakiet v Nemecku, pričom nové spôsobilosti budú zahŕňať:

Pozemné rakety Tomahawk, ktoré sa Pentagonu sprístupnili po tom, ako USA v roku 2019 jednostranne zrušili zmluvu o jadrových silách stredného doletu (INF) s Ruskom. byť vyzbrojené konvenčnými alebo jadrovými hlavicami s nízkym až stredným výťažkom.

SM-6 – raketový systém zem-vzduch s dlhým doletom, ktorý možno odpáliť z nového raketového systému Typhon Mid-Range Capability (MRC) americkej armády alebo systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany Aegis Ashore, ktoré nasadili USA. v Rumunsku a Poľsku. Výrobca Raytheon. Dostrel 240-460 km.

O nepomenovaných „hypersonických“ schopnostiach sa všeobecne špekulovalo, že ide o armádnu hypersonickú zbraň s dlhým dosahom (LRHW) Dark Eagle – jediná z pol tuctu plus amerických hypersonických programov, ktorá sa blíži k prevádzkovému stavu. Vyvinutý spoločnosťou Lockheed Martin. Uvádzaný dojazd do 3 000 km. Užitočné zaťaženie neznáme.

„Je to Dark Eagle, ktorý je možno najviac destabilizujúci,“ povedal pre Sputnik bývalý zbrojný inšpektor a spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty Scott Ritter. „Hoci nejde o raketu s jadrovým potenciálom, je to systém, ktorý má schopnosť zasiahnuť hlboko vnútri Ruska presnými hypersonickými hlavicami, ktoré je prakticky nemožné zachytiť,“ vysvetlil Ritter.
Pozorovateľ poznamenal, že s takýmto systémom môžu byť plánovači Pentagonu a jastrabi vo Washingtone v pokušení začať agresiu proti ruským vojenským a vodcovským cieľom. To by bolo v súlade s dlhotrvajúcou iniciatívou DoD Conventional Prompt Strike (formálne Prompt Global Strike) – programom, na ktorom sa pracuje od roku 2000.

„Ide o mimoriadne destabilizujúci vývoj a Rusko povedalo, že bude reagovať,“ povedal Ritter a poznamenal, že hoci „špecifiká ruskej reakcie nie sú známe“, je možné, že to môže zahŕňať obnovenie vývoja RS-26 Rubezh. – balistická raketa stredného doletu na tuhé palivo s jadrovým viacnásobným nezávisle cieleným návratovým vozidlom (MIRV) alebo manévrovateľným návratným vozidlom (MaRV).

Umelcov dojem z možnej konfigurácie RS-26 Rubezh na základni mobilného pozemného strategického raketového systému RS-24 Yars ICBM. - Sputnik International, 1920, 20.07.2024
Umelcov dojem z možnej konfigurácie RS-26 Rubezh na základni mobilného pozemného strategického raketového systému RS-24 Yars ICBM.
„Verí sa, že Rusko by mohlo vrátiť tento systém späť do prevádzky a nasadiť ho v krátkom čase. RS-26 je cestný mobilný systém, ktorý má schopnosť niesť tri hypersonické (klzné vozidlá) hlavice Avangard, ktoré sú schopné jadrových zbraní,“ povedal Ritter.
Bývalý zbrojný inšpektor, ktorý koncom 80-tych rokov napísal knihu o svojich skúsenostiach zo spolupráce s Agentúrou pre inšpekciu na mieste, aby overil, či ZSSR dodržiava vtedy nedávno ratifikovanú zmluvu INF – ktorá bola navrhnutá tak, aby dramaticky znížila jadrové napätie v Európe odstránením všetky americké a sovietske pozemné rakety v dosahu 500-5500 km povedal Sputniku, že plány Washingtonu opäť rozmiestniť rakety v Nemecku sú mu až desivo známe.

„Vrátili sme sa späť v čase. Je to späť do 80. rokov minulého storočia, späť do situácie, keď sa Spojené štáty, NATO a Rusko opäť stretávajú so zbraňami, ktoré sú zo svojej podstaty destabilizujúce. Jedna chyba, jeden zlý výpočet, jeden zlý úsudok by mohli viesť k situácii, že tieto rakety budú odpálené v hneve, a to by viedlo k potenciálu všeobecnej jadrovej výmeny medzi Spojenými štátmi a Ruskom,“ varoval Ritter.
„Americké a nemecké rozhodnutie o nasadení systémov stredného dosahu v Európe.“ je jedno z najnebezpečnejších rozhodnutí ktoré urobili USA a NATO v období nebezpečných rozhodnutí. Je to nezodpovedná eskalácia že pokiaľ sa to nezvráti, môže to viesť len k veľmi tragickým záverom. Znova je to déjà vu. Raz sme sa týchto zbraní zbavili. Urobili sme svet bezpečnejším. Otázka je, dokážeme to zopakovať? A povedal by som, že so súčasným americkým a európskym vedením, súčasným americkým a nemeckým vedením, nedávam veľké nádeje,“ zhrnul pozorovateľ.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno