Rusko prisľúbilo vojenskú odpoveď na plány USA rozmiestniť strategické pozemné rakety v Nemecku do roku 2026. Scott Ritter, bývalý zbrojný inšpektor OSN, ktorý sa stal pozorovateľom medzinárodných záležitostí, ktorý doslova napísal knihu o kontrole zbraní v Európe v 80. rokoch 20. storočia, hovorí Sputniku, prečo je budúce nasadenie také nebezpečné.
Pozemné rakety Tomahawk, ktoré sa Pentagonu sprístupnili po tom, ako USA v roku 2019 jednostranne zrušili zmluvu o jadrových silách stredného doletu (INF) s Ruskom. byť vyzbrojené konvenčnými alebo jadrovými hlavicami s nízkym až stredným výťažkom.
SM-6 – raketový systém zem-vzduch s dlhým doletom, ktorý možno odpáliť z nového raketového systému Typhon Mid-Range Capability (MRC) americkej armády alebo systémov protivzdušnej a protiraketovej obrany Aegis Ashore, ktoré nasadili USA. v Rumunsku a Poľsku. Výrobca Raytheon. Dostrel 240-460 km.
O nepomenovaných „hypersonických“ schopnostiach sa všeobecne špekulovalo, že ide o armádnu hypersonickú zbraň s dlhým dosahom (LRHW) Dark Eagle – jediná z pol tuctu plus amerických hypersonických programov, ktorá sa blíži k prevádzkovému stavu. Vyvinutý spoločnosťou Lockheed Martin. Uvádzaný dojazd do 3 000 km. Užitočné zaťaženie neznáme.
„Ide o mimoriadne destabilizujúci vývoj a Rusko povedalo, že bude reagovať,“ povedal Ritter a poznamenal, že hoci „špecifiká ruskej reakcie nie sú známe“, je možné, že to môže zahŕňať obnovenie vývoja RS-26 Rubezh. – balistická raketa stredného doletu na tuhé palivo s jadrovým viacnásobným nezávisle cieleným návratovým vozidlom (MIRV) alebo manévrovateľným návratným vozidlom (MaRV).
Zdroj sputnik, preložené cez google