Zmiznutie bude čisto optické. V skutočnosti Saturnove prstence nikam nejdú.
Úplné zmiznutie Saturnových prstencov pre pozorovateľov na Zemi nastane v roku 2025 dvakrát – raz na jar a znova na jeseň – podľa Stasa Korotkija, vedeckého riaditeľa observatória Ka-Dar.
„Každých 15 rokov alebo dvakrát počas obežnej doby Saturna (ktorá trvá 30 pozemských rokov) sa zdá, že prstence Saturnu zmiznú. Stáva sa to preto, že pozorovatelia Zeme sú zarovnaní s tou istou rovinou ako prstence Saturna, takže sa javia ako okrajové,“ vysvetlil Korotkiy.
„Saturnove prstence sú extrémne tenké – hrubé len asi 30 metrov – a vzdialenosť od Zeme k Saturnu je viac ako miliarda kilometrov. Výsledkom je, že prstence v podstate zmiznú z dohľadu, a to aj cez najväčšie teleskopy. V roku 2025 k tomuto zmiznutiu dôjde na jar a na jeseň. Inokedy počas roka budú prstene viditeľné ako extrémne tenká čiara. Tento vzácny jav – vyskytujúci sa raz za 15 rokov – spôsobuje, že Saturn akoby strácal svoje slávne prstence,“ dodal.
K párovým zmiznutiam dôjde po ôsmich mesiacoch: 23. marca a 26. novembra. Jarná udalosť však nebude zo Zeme viditeľná kvôli interferencii zo Slnka. Jesenné miznutie na druhej strane ponúkne dobré podmienky viditeľnosti. Pozorovatelia používajúci ďalekohľady so silným zväčšením budú môcť byť svedkami tohto vzácneho zarovnania, poznamenal odborník.
Zdroj sputnik, preložené cez google