17.7 C
Bratislava
pondelok, 28 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Starmer chce počas rokovaní v Škótsku tlačiť na Trumpa v otázkach Gazy

Londýn 28. júla (TASR) - Na pondelkovom stretnutí v Škótsku chce britský premiér Keir Starmer tlačiť na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa zasadil...
HomeSlovenskoSAV získala podporu na čistenie podzemných vôd

SAV získala podporu na čistenie podzemných vôd

Bratislava 13. decembra (TASR) – Vedci z Ústavu geotechniky Slovenskej akadémie vied (SAV) získali podporu v rámci plánu obnovy na čistenie podzemných vôd a získavanie kritických surovín. Projekt Remedy je odpoveďou na narastajúcu potrebu ochrany vody a riešenia environmentálnych záťaží na Slovensku a v Európe. Vďaka kombinácii fyzikálnych, chemických a biologických metód ponúka projekt návrh a testovanie nových, efektívnych postupov. Tým podporuje udržateľnosť a cirkulárnu ekonomiku. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková. Celkový rozpočet projektu je tri milióny eur.

Slovensko čelí rôznorodým environmentálnym problémom, ktoré vznikli a stále vznikajú v dôsledku ťažby a spracovania nerastných surovín, hutníckej a chemickej výroby. Zdroje znečistenia majú odlišný chemický charakter – od organického po anorganický. Projekt Remedy sa zameriava na riešenie oboch typov znečistení,“ vysvetlila koordinátorka projektu Remedy z Ústavu geotechniky SAV Miroslava Václavíková.

Medzi hlavné ciele projektu podľa SAV patrí návrh prietočného modulárneho systému, určeného na odstránenie organických polutantov z podzemných vôd, ktoré ohrozujú zdroje pitnej vody na Slovensku. Medzi takéto znečistenie patrí napríklad skládka chemického odpadu v bratislavskej Vrakuni.

Medzi najdôležitejšie časti tohto modulárneho systému patrí elektrochemický reaktor, v ktorom sa tvoria silné oxidačné činidlá priamo na povrchu elektród. Sú založené na aktívnych kyslíkových radikáloch a majú výrazné oxidačné účinky, ktoré spôsobujú transformáciu a degradáciu kontaminantov, a teda organických látok, až po ich úplnú mineralizáciu na oxid uhličitý a anorganické produkty,“ vysvetlila Václavíková s tým, že tieto riešenia predstavujú ekologický a efektívny prístup k čisteniu vody.

Ďalším cieľom projektu je remediácia banských výtokov a dizajn prietočného modulárneho systému na odstránenie ťažkých kovov s postupným získavaním kritických surovín, ako nikel, kobalt, mangán a horčík, a to za pomoci chemickej a biologickej precipitácie. Takéto znečistenie sa nachádza v obci Nižná Slaná v okrese Rožňava.

V roku 2022 spôsobil nečakaný veľký banský výtok z opustenej zatopenej sideritovej bane v Nižnej Slanej environmentálnu katastrofu na rieke Slaná. Zistené hodnoty niektorých ukazovateľov niekoľkonásobne prekračovali limity pre požiadavky na kvalitu vody a vysoký obsah železa spôsobil jej výrazné červené zafarbenie,“ priblížil Daniel Kupka z Ústavu geotechniky SAV. Projekt podľa neho zmierňuje dosahy tohto znečistenia a zároveň sa zameriava na získavanie surovín, ktoré môžu slúžiť ako cenné zdroje pre priemysel.

Projekt Remedy s názvom „Výskum remediačných procesov na dekontamináciu podzemných vôd a banských výtokov s následným získavaním kritických surovín“ má celkový rozpočet tri milióny eur. Odštartoval v júli 2024 a jeho realizácia je plánovaná na dva roky. Tento projekt predstavuje významný krok v riešení envirovýziev Slovenska a ponúka inovatívne riešenia, ktoré môžu slúžiť ako model pre ďalšie krajiny.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno