F/A-18E Super Hornet padol cez palubu USS Harry Truman, uviedlo vo vyhlásení americké námorníctvo. Super sršeň F/A-18 Super Hornet, spolu s vlečným traktorom, spadol z...
Zatiaľ čo ministerstvo zahraničia tvrdí, že USA a Saudská Arábia sú „veľmi blízko“ ku komplexnej dohode, Rijád varuje, že dohodu nepodpíše, pokiaľ v Gaze nebude pokoj.
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sa stretol so saudskoarabským korunným princom Mohammedom bin Salmánom v meste Dhahran na východe kráľovstva, aby prediskutovali bilaterálne vzťahy a vojnu v Gaze.
Počas nedeľňajšieho stretnutia obaja diskutovali o „semifinálnej verzii návrhu strategických dohôd“ medzi Rijádom a Washingtonom, „práca na ktorej je takmer dokončená,“ informovali saudskoarabské štátne médiá.
Americký poradca pre národnú bezpečnosť a saudskoarabský korunný princ sa zamerali aj na „situáciu v Gaze a nevyhnutnosť zastaviť tamojšiu vojnu a uľahčiť vstup humanitárnej pomoci“.
Rozhovory prichádzajú v čase, keď americký prezident Joe Biden údajne presadzuje „širokú“ dohodu medzi Rijádom a Washingtonom, podľa ktorej by Izrael uznal palestínsky štát výmenou za uznanie židovského štátu Saudskou Arábiou.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovane odmietol výzvy na vytvorenie palestínskeho štátu a tvrdil, že by sa stal „útočiskom terorizmu“. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken už skôr zdôraznil, že normalizácia vzťahov medzi Izraelom a Saudskou Arábiou je možná, ale nie istá.
Čo sa týka americko-saudskej dohody, tá by zahŕňala spoluprácu na civilnom jadrovom programe, predaj pokročilých amerických zbraní Rijádu a možno aj obchodnú dohodu.
Sullivan začiatkom tohto mesiaca pre Financial Times povedal, že normalizácia medzi Rijádom a Tel Avivom je „cestou, o ktorej si my (USA) myslíme, že by mohla priniesť bezpečnejší Izrael a pokojnejší región.
„Integrovanou víziou je bilaterálne porozumenie medzi USA a Saudskou Arábiou v kombinácii s normalizáciou medzi Izraelom a Saudskou Arábiou v kombinácii so zmysluplnými krokmi v mene palestínskeho ľudu. kus od ostatných,“ upozornil.
Podľa hovorcu ministerstva zahraničia Matthewa Millera je Washington „veľmi blízko k dosiahnutiu dohody o bilaterálnych častiach balíka medzi Spojenými štátmi a Saudskou Arábiou. Rijád však dal jasne najavo, že dohodu nepodpíše, pokiaľ je pokoj v Gaze a cesta k nezávislému palestínskemu štátu, dodal Miller.
Bloomberg News už skôr informoval, že USA a Saudská Arábia sa „blížia k historickému paktu“ s cieľom ponúknuť kráľovstvu „bezpečnostné záruky a možnú cestu k diplomatickým vzťahom s Izraelom, ak jeho vláda ukončí vojnu v Gaze“. Podľa agentúry Bloomberg pakt ak by bola podpísaná, „potenciálne by pretvorila Blízky východ“.
V januári médiá informovali, že Saudská Arábia obnovila rokovania s USA o dohode o obrane po trojmesačnej prestávke v dôsledku eskalácie na Blízkom východe po náhlom útoku palestínskej militantnej skupiny Hamas na Izrael 7. októbra. podnietili židovský štát, aby spustil pozemnú vojenskú operáciu v pásme Gazy, ktoré je v súčasnosti ničené izraelskými náletmi, ktoré už zabili viac ako 34 000 Palestínčanov, podľa zdravotníckych predstaviteľov Hamasu.
Začiatkom augusta 2023 sa Washington a Rijád dohodli na širokých kontúrach potenciálnej dohody o normalizácii vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Izraelom. V septembri toho roku však médiá citovali zdroj z kancelárie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý uviedol, že Rijád informoval Washington o ukončení rokovaní o saudsko-izraelskej normalizačnej dohode.
V roku 2020 Spojené štáty iniciovali proces normalizácie vzťahov medzi Izraelom a arabským svetom. V dôsledku tohto úsilia Izrael, Spojené arabské emiráty a Bahrajn podpísali v septembri 2020 sériu dokumentov známych ako Abrahámske dohody, ku ktorým sa v decembri 2020 pripojilo Maroko.