7.6 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéSankcie na moskovskej burze budú mať krátkodobý účinok – americký investor

Sankcie na moskovskej burze budú mať krátkodobý účinok – americký investor

WASHINGTON 29. júna (Sputnik) – Legendárny americký investor Jim Rogers povedal Sputniku po tom, čo Spojené štáty uvalili sankcie na Moskovskú burzu (MOEX), že sankcie zvyčajne nemajú veľký vplyv, s výnimkou krátkodobého hľadiska a nakoniec budú zrušené.

Na otázku, či sankcie voči MOEX ovplyvnia investičnú klímu v Rusku, Rogers povedal: „Sankcie – v histórii som sa naučil – sankcie zvyčajne nemajú veľký účinok okrem krátkodobého.“

„Keď má krajina sankcie, samozrejme, veľa ľudí zostane mimo tejto krajiny alebo v nej neinvestuje. Takže toto sa stane v Rusku, stalo sa. Mnoho ľudí by v Rusku neinvestovalo, kým sú sankcie,“ dodal. povedal. „Ale tiež viem, že sankcie nikdy netrvali večne a nikde. Takže mám podozrenie, že po, neviem kedy, ale niekedy po vojne, budú sankcie zrušené a veci sa v Rusku vrátia do normálu. Teraz nie.“ ale až po vojne.“

12. júna Spojené štáty uvalili sankcie na Moskovskú burzu, najväčšiu burzu v Rusku, v rámci nového balíka reštriktívnych opatrení voči krajine.
V ten istý deň MOEX oznámil, že od 13. júna zastavuje obchodovanie v dolároch a eurách.
Počnúc 13. júnom začala Bank of Russia stanovovať výmenné kurzy pre tieto meny na základe vykazovaných údajov úverových inštitúcií a výsledkov medzibankových konverzií na mimoburzovom devízovom trhu od 15:30 moskovského času v pracovné dni.
Ruská centrálna banka je schopná zabezpečiť stabilitu na všetkých trhoch, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zabavenie aktív podkopáva americký dolár

Zabavenie ruských aktív kolektívnym Západom je nesprávny krok, ale takmer vždy k nemu dôjde v čase vojny, povedal pre Sputnik renomovaný americký investor Jim Rogers.
Začiatkom júna sa krajiny skupiny G7 (G7) počas svojho summitu v Taliansku dohodli, že poskytnú Ukrajine najmenej 50 miliárd dolárov využitím príjmov generovaných z úrokov z ruských 325 miliárd dolárov z aktív zmrazených v krajinách kolektívneho Západu.

„Bohužiaľ, vo vojne sa to stáva. Teraz to nie je len Amerika, Ukrajina a Rusko,“ povedal Rogers. „Je to správne? Samozrejme, nie je správne… aby krajina len ukradla majetok niekoho iného. Ale vo vojne sa to stáva takmer vždy.“
Rogers povedal, že neschvaľuje zabavenie a nemyslí si, že by sa malo stať, ale zopakoval, že vlády vždy vezmú majetok svojich nepriateľov vo vojne.
Na otázku, či rozhodnutie zabaviť ruský majetok podkope dôveru ostatných národov v Spojené štáty, Rogers odpovedal: „Mnoho ľudí vidí, čo sa deje s americkým dolárom, vidia, že USA sa zmocňujú majetku, že iní ľudia sa zmocňujú majetku, takže veľa ľudí sa teraz snaží nájsť niečo iné, čo by mohli použiť okrem amerického dolára.“
Rogers poznamenal, že je všeobecne známe, že Spojené štáty sú najväčším dlžníkom v histórii a väčšina ľudí sa snaží nájsť inú menu okrem amerického dolára.

„Chcem zopakovať, že Spojené štáty sú najväčším dlžníkom v histórii sveta a tento dlh každým dňom stúpa. Každý to vie a každý sa snaží nájsť niečo iné,“ dodal Rogers.

Po začatí ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine vo februári 2022 Európska únia a krajiny G7 zmrazili takmer polovicu ruských devízových rezerv v hodnote 325 miliárd dolárov. Rusko vyhlásilo, že akýkoľvek pokus o skonfiškovanie jeho majetku sa rovná krádeži a je porušením medzinárodného práva.
Jim Rogers dodal, že má stále akcie na Moskovskej burze cenných papierov, Aeroflote a niektorých ďalších popredných ruských spoločnostiach a dúfa, že obchodovanie sa obnoví po skončení konfliktu.
Slávny investor, teraz predseda Rogers Holdings a Beeland Interests, je autorom niekoľkých kníh vrátane „Investment Biker“, „Adventure Capitalist“ a „Street Smarts“. Okrem toho má Rogers zapísaný v Guinessovej knihe rekordov pre väčšinu krajín, ktoré navštívil v nepretržitej ceste autom – dobrodružstvo, ktoré podnikol v rokoch 1999-2002.
V roku 1973 Rogers a George Soros spoluzaložili svetoznámy fond Quantum Fund, ktorý do roku 1980 vzrástol o 4 200 % v čase, keď sa v USA nachádzali medvedie trhy. Časopis Time v roku 1994 nazval Rogersa „Indiana Jonesa financií“ za dosahovanie obrovských ziskov na zahraničných akciách, ktoré Wall Street zanedbávala.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno