Podľa vyjadrení vedenia nemocnice očakávajú, že obmedzenia budú trvať približne dva mesiace, po ktorých by sa mala situácia stabilizovať. Činnosť detského oddelenia by mala byť obnovená v júni.
Mesto Vranov nad Topľou komunikuje s nemocnicou, potvrdil primátor Ján Ragan. „Spoločne riešime rôzne otázky týkajúce sa jej chodu. Poskytneme byty, aby lekári prišli sem a mohli žiť v našom meste. Ak to bude potrebné, zabezpečíme pre nich aj ďalšie služby zo strany samosprávy, aby sme stabilizovali vranovskú nemocnicu, aby naši občania mali čo najlepšiu zdravotnú starostlivosť v našom regióne,“ zdôraznil.
V susednom okrese Trebišov detské oddelenie v nemocnici chýba už viac než rok, uviedol Fenčák. „Musíme urobiť všetko pre to, aby sme spoločne podporili a pomohli nemocnici, aby sme to detské oddelenie udržali v našom okrese,“ povedal s tým, že vo vranovskej nemocnici sa ročne uskutoční viac ako 1000 pôrodov a deti následne potrebujú dostupnú zdravotnú starostlivosť.
„Dôvodom situácie, ktorá nastala vo vranovskej nemocnici, je náhly pokles počtu zdravotníckych pracovníkov, konkrétne lekárov, pod kritickú hranicu,“ uviedla Lea Lehotská z komunikačného oddelenia Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Prevádzka v tomto režime by podľa PSK bola v rozpore so všeobecne záväznými právnymi nariadeniami a v neposlednom rade by viedla k ohrozeniu bezpečnosti pacientov. „K poklesu počtu lekárov došlo z dôvodu zvyšovania ich odbornej kvalifikácie,“ spresnila s tým, že kraj bude situáciu monitorovať a bude aktívne hľadať riešenia.
PSK uviedol, že v horizonte nasledujúcich dvoch rokov hrozí, že približne polovica ambulancií primárnej zdravotnej starostlivosti nebude schopná ďalšej prevádzky pre nedostatok lekárov z dôvodu ich odchodu do dôchodku. Problémy sú hlavne v periférnych oblastiach kraja, pričom najvypuklejšie problémy sa týkajú špecializačných odborov ako psychiatria, kardiológia, ftizeológia a pneumológia, reumatológia, endokrinológia a všetky pediatrické špecializačné odbory.
Zdroj feed teraz.sk