V spoločnom vyhlásení obe strany zdôraznili svoj spoločný záväzok k multilateralizmu, medzinárodnému poriadku založenému na pravidlách a spolupráci na spoločných prioritách, akými sú podpora Ukrajiny, deeskalácia na Blízkom východe, hospodárska bezpečnosť, obchodné vzťahy, digitálne inovácie a obrana.
„Sme odhodlaní pokračovať v spolupráci v reakcii na rastúce výzvy medzinárodného hospodárskeho a obchodného poriadku,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení, ktoré zdôrazňuje, že EÚ aj Kanada podporujú udržateľný, spravodlivý a otvorený obchod založený na zásadách právneho štátu a rešpektovaní medzinárodne dohodnutých obchodných pravidiel.
Costa vyhlásil, že EÚ a Kanada vždy stáli pri sebe a teraz posunú svoje strategické vzťahy na bezprecedentnú úroveň, lebo prosperita oboch strán je prepojená a „spolu sme silnejší“.
Pondelňajší samit podľa jeho slov predstavuje „zlomový bod v našej histórii“, čo platí aj v oblasti obchodu, kde sa obe strany dohodli na rozšírení obchodu a podpore ekonomickej bezpečnosti. Pripomenul, že vďaka hospodárskej a obchodnej dohode EÚ – Kanada (CETA) od roku 2017 vzrástol vzájomný bilaterálny obchod s tovarom a službami o 71 %.
„Teraz pracujeme na rozšírení tohto vzťahu a rozšírení našej spolupráce,“ odkázal Costa na spoločnej tlačovej konferencii. Spresnil, že EÚ s Kanadou chce užšie spolupracovať v oblasti digitálneho obchodu, energetickej bezpečnosti, mobility pracovnej sily, na dodávkach kritických surovín a tiež v rámci globálnych pretekov o umelú inteligenciu a ďalšie prelomové technológie.
Aj von der Leyenová pred novinármi hovorila o novej kapitole spolupráce medzi EÚ a Kanadou, s dôrazom na partnerstvo v oblasti bezpečnosti a obrany. To podľa nej bude dobré aj pre priemysel a pre transatlantickú bezpečnosť. V konkrétnej rovine to pomôže spoločne rozvíjať obranné kapacity, posilní bezpečnosť dodávok a podnikom na oboch stranách poskytne nové možnosti v oblasti spoločného obstarávania. Carneymu pripomenula, že kanadské firmy majú otvorené dvere, čo sa týka procesov spoločného obstarávania v EÚ.
Carney skonštatoval, že ide o „veľmi efektívne partnerstvo“, lebo Kanada má podobné názory ako EÚ na pracovné normy, na ekonomickú udržateľnosť a chce brániť základné hodnoty, na ktorých stojí aj EÚ. Novinárom pripomenul, že Kanada je „spojencom priemyselnej politiky“ EÚ.
Obe strany, okrem základných geopolitických otázok, našli zhodu aj pri využívaní možností, ktoré ponúka Arktída, ktorá má podľa nich zostať oblasťou spolupráce na podporu mieru a bezpečnosti, stability a trvalo udržateľného hospodárskeho rozvoja, najmä modrej ekonomiky, pri plnom rešpektovaní práv pôvodného obyvateľstva.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)
Zdroj feed teraz.sk