Cieľom Salámovej návštevy je riešiť viaceré problémy medzi oboma krajinami vrátane otázky sýrskych utečencov a migrantov v Libanone, bezpečnosti pozdĺž 330 kilometrov dlhej spoločnej hranice, ktorá ešte nie je úplne vytýčená, zotrvávanie sýrskych väzňov v libanonských väzniciach i série atentátov v Libanone, z ktorých je obvinený režim zosadeného prezidenta Bašára Asada. Hovoriť by sa malo aj o opatreniach proti cezhraničnému pašeráctvu.
Web OLJ podotkol, že obe krajiny sa snažia o zlepšenie vzťahov od pádu režimu Asadovcov, ktorí v Sýrii vládli desaťročia a boli obviňovaní z atentátov na mnohých libanonských predstaviteľov, ktorí nesúhlasili so sýrskym vplyvom v Libanone. Podľa nemenovaného libanonského predstaviteľa libanonská delegácia chce v Damasku požiadať o vytvorenie vyšetrovacej komisie, ktorá by tieto atentáty objasnila.
Salám v nedeľu naznačil, že počas návštevy v Damasku sa bude zaoberať aj otázkou Libanončanov, ktorí zmizli v Sýrii po zatknutí Asadovým režimom. V nedeľu, v krátkom prejave pri kladení venca na Námestí mučeníkov v centre Bejrútu na spomienkovom akte k 50. výročiu začiatku občianskej vojny, Salám vyhlásil, že štát by sa mal vážne a transparentne zaoberať prípadmi nezvestných a unesených v Sýrii.
Agentúra AFP pripomenula, že Šara v decembri 2024 ubezpečil, že Sýria nebude negatívne zasahovať do vývoja v Libanone a bude rešpektovať suverenitu susedného štátu.
Očakáva sa tiež, že Nawáf Salám bude diskutovať o návrate sýrskych utečencov z Libanonu, kde ich podľa oficiálnych odhadov žije asi 1,5 milióna ľudí. Ide o utečencov pred občianskou vojnou, ktorá v Sýrii vypukla v roku 2011. Podľa OLJ sa tento problém bude riešiť zrejme na úrovni ministerského výboru. Libanon už takýto výbor má, vedie ho podpredseda vlády. Výbor vypracoval plán na rýchly návrat 400.000 Sýrčanov.
Medzi ďalšie otázky, o ktorých sa má v Damasku diskutovať, patria dohody v oblasti investícií, obchodu a hospodárstva, oživenie tranzitných liniek a dodávok ropy a zemného plynu. Salámova návšteva by mala pripraviť pôdu pre ďalšie cesty libanonských ministrov do Sýrie s cieľom prediskutovať otázky spoločného záujmu.
Návšteva libanonského premiéra v Damasku prichádza v čase, keď obe krajiny čelia izraelskému vojenskému tlaku, ktorý sa obe vlády snažia obmedziť, aby zabránili eskalácii násilia.
Zdroj feed teraz.sk
Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…
https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…
Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…
Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…