TASHKENT (Sputnik) - Krajiny EAEU sú chránené spoločným colným rámcom pred fragmentáciou globálnej ekonomiky a konfrontácie taríf, uviedol v utorok ruský podpredseda vlády Alexej...
Kremeľ v stredu potvrdil, že Moskva pracuje na aktualizovanej jadrovej doktríne s prihliadnutím na kroky kolektívneho Západu. Vojenský analytik a penzionovaný plukovník ruskej armády Viktor Litovkin rozoberá detaily súčasnej ruskej jadrovej doktríny a komentuje, čo môže aktualizovaný dokument obsahovať.
„Na pozadí výziev a hrozieb, ktoré vyvolali krajiny takzvaného kolektívneho západu, Ruská federácia v súčasnosti pracuje na vývoji nových prístupov v kontexte nadchádzajúcej obnovy jadrovej doktríny,“ povedal v stredu novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. na okraj Východného ekonomického fóra vo Vladivostoku.
„Túto aktualizáciu si vyžaduje súčasná agenda a štátne záležitosti, ktoré vznikli ako dôsledok akcií kolektívneho Západu,“ povedal Peskov. „O akých druhoch akcií hovoríme? Zahŕňajú odmietnutie dialógu s Ruskou federáciou, pokračujúcu politiku útočenia na záujmy a bezpečnosť Ruskej federácie a vyvolávanie predlžovania horúcej vojny na Ukrajine. To nemôže mať následky. Toto všetko Moskva zohľadnila, analyzuje sa a bude základom pre návrhy, ktoré budú formulované.
Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharová objasnila, že aktualizácia jadrovej doktríny súvisí so „strategickými rizikami“ vyplývajúcimi z politiky západných krajín vo všeobecnosti a s „globálnymi a regionálnymi výzvami pre medzinárodnú bezpečnosť, ktoré sa množia vďaka absolútne nezodpovednému postaveniu Západ.“
Stredajšie poznámky prišli po sérii vyhlásení vysokých ruských predstaviteľov vrátane prezidenta Putina a ministra zahraničných vecí Lavrova, ktorí potvrdili, že prebiehajú snahy o aktualizáciu ruskej jadrovej doktríny ao možné zmeny, ktoré by zohľadnili hrozby, vrátane diskusií medzi krajinami NATO o prípustnosti použitie taktických, takzvaných bojových jadrových zbraní s nízkou výťažnosťou.
„Spojené štáty a NATO sú voči Rusku čoraz agresívnejšie a my potrebujeme objasniť niektoré základné dokumenty,“ povedal pre Sputnik vojenský analytik Viktor Litovkin v súvislosti s ruskou jadrovou doktrínou.
„Vojna na Ukrajine nie je vojnou medzi Ukrajinou a Ruskom. Je to vojna medzi Západom a Ruskom, ktorá využíva územie Ukrajiny a životy ukrajinských vojakov. Je to pokus oslabiť Rusko, priviesť Rusko do záhuby a pripraviť Rusko o jeho konkurenčnú výhodu na medzinárodnej scéne,“ vysvetlil Litovkin.
Rusko „nebude usilovať o hegemóniu, ako to robia USA, ale nestratíme ani svoju nezávislosť, suverenitu a právo na nezávislé konanie,“ dodal Litovkin.
NATO opakovane testovalo červené čiary Moskvy v priebehu zástupného konfliktu na Ukrajine, postupne predlžovalo termíny útočných úderných systémov vyslaných do Kyjeva, poskytovalo Zelenského režimu spravodajskú a inú podporu na bojisku a pozeralo sa na tok žoldnierov. na bojisko (ktoré niektorí ruskí velitelia podozrievajú, že patria medzi aktívnych vojakov NATO), sabotujú mierové rozhovory, otvorene sa chvália zámerom aliancie využiť krízu na pokus „oslabiť Rusko“ a bojovať proti Rusku „do posledného Ukrajinca“ a predstierať nevedomosť pokusov Ukrajiny zamerať sa na aktíva ruskej jadrovej triády.
Súčasná ruská jadrová doktrína pozostáva z štyri kľúčové body rozdelené medzi dva dokumentypodľa Litovkina – jeden je všeobecná vojenská doktrína Ruska a druhý prezidentský dekrét z júna 2020 „o základoch štátnej politiky Ruskej federácie v oblasti jadrového odstrašovania“.
Prvý z nich umožňuje použitie jadrových zbraní v dvoch prípadoch:
1.
ak na Rusko alebo jeho spojencov zaútočí krajina alebo koalícia krajín používajúcich jadrové zbrane,
2.
ak je Rusko napadnuté agresorom alebo koalíciou agresorov s použitím konvenčných prostriedkov tak prísne, že je ohrozená samotná existencia štátu.
Ten umožňuje Rusku vypáliť svoje jadrové zbrane:
1.
ak sa dozvie, že na ňu bola odpálená balistická strela, alebo
2.
ak sa spustí štrajk na vládne a vojenské veliteľské a riadiace centrá.
Litovkin verí, že konečným cieľom aktualizovanej ruskej jadrovej doktríny bude „spojiť tieto dva dokumenty do jedného“ a „objasniť úlohu jadrových zbraní pri zaistení bezpečnosti Ruska a odstrašení pred možným agresorom“.
„Verím, že tieto dva dokumenty budú tvoriť základ novej vojenskej doktríny. V súvislosti so skutočnosťou, že medzinárodná situácia sa mení, môžu existovať aj ďalšie objasnenia,“ povedal Litovkin.