Rakúsko bolo doteraz jednou z troch vnútrozemských stredoeurópskych krajín, ktoré odolávali politike EÚ, ktorá požadovala, aby sa členovia odstavili od dodávok ruského zemného plynu, pričom štáty, medzi ktoré patrí aj Maďarsko a Slovensko, uviedli náklady a logistické ťažkosti spojené so zabezpečením alternatívy a cenovo dostupné zdroje energie.
Gazprom zatvoril kohútiky plynu smerujúceho do Rakúska v sobotu skoro po tom, čo rakúska energetická spoločnosť OMV oznámila, že prestane platiť za dodávky po tom, čo vyhrala arbitrážny nález Medzinárodnej obchodnej komory vo výške 230 miliónov eur v súvislosti so zmluvným sporom s ruským plynárenským gigantom.
Rakúsko sa od 60-tych rokov spoliehalo na lacný a spoľahlivý ruský plyn dodávaný potrubím, pričom dodávky pomáhali zaistiť energetickú bezpečnosť stredoeurópskeho národa a podnecovali „ekonomický zázrak“, vďaka ktorému sa Rakúsko stalo jednou z najbohatších krajín v EÚ podľa HDP na obyvateľa. .
V decembri 2023 odoberalo Rakúsko až 98 % svojho plynu z Ruska. Ešte v júli 2024 toto číslo dosahovalo viac ako 80 %.
Teraz sa očakáva, že Viedeň bude nakupovať plyn z Nemecka, pričom za toto privilégium zrejme zaplatí prirážku, keďže samotný Berlín sa teraz spolieha na dovoz skvapalneného zemného plynu – ktorý je drahší kvôli potrebe prepravovať ho loďou, stláčať a dekompresovať.
Rakúska ekonomika skĺzla do recesie v roku 2023, pričom 3 zo 4 miestnych spoločností sa podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Deloitte obávajú deindustrializácie.
Priemysel tvorí približne 22 % rakúskeho HDP. Predĺžené odstavenie ruského plynu by pravdepodobne zhoršilo ekonomické problémy krajiny, najmä vzhľadom na to, že európske ceny plynu dosahujú svoje maximá v roku 2024 v spotovom obchodovaní uprostred obmedzenej ponuky, keď sa blíži zima.
Hoci rakúsky kancelár Karl Nehammer v piatok v televíznom prejave k národu uviedol, že Viedeň sa na rozhodnutie Gazpromu „pripravuje“, jeho koaličná vláda už skôr oznámila plány ukončiť dovoz ruského plynu až do roku 2027.
Nehammerova koalícia utrpela v septembrových voľbách dramatickú porážku, keď opozičná Strana slobody Rakúska získala 28,8 % hlasov a množstvo kresiel. Nehammer sľúbil, že nevytvorí koalíciu s opozičnou stranou, ktorá naliehala na Viedeň, aby ponechala ruský plyn súčasťou rakúskeho energetického mixu, namiesto toho sa snažila o spojenectvo s menšími stranami vrátane Sociálnodemokratickej strany Rakúska a Nového Rakúska a Liberálneho fóra. večierok.
Zdroj sputnik, preložené cez google