Padlí vojaci pôsobili v rôznych frontových oblastiach, napr. v okolí lokalít Kurachove, Pokrovsk, Bachmut a Vuhledar ležiacich v Doneckej oblasti, ako aj v Luhanskej, Záporožskej, Sumskej a Charkovskej oblasti – teda v regiónoch, kde v posledných mesiacoch prebiehali najintenzívnejšie boje medzi ukrajinskou a ruskou armádou.
Časť tiel bola vrátená aj z márnic na území Ruskej federácie, uvádza sa v oficiálnom vyhlásení zverejnenom prostredníctvom Telegramu.
Sky News podotýka, že tento krok je výsledkom dlhodobých a náročných vyjednávaní medzi znepriatelenými stranami, zvyčajne sprostredkovaných cez medzinárodné humanitárne organizácie, ako je Červený kríž.
Ukrajinské úrady zdôraznili, že vrátenie tiel je nielen aktom úcty k padlým, ale aj dôležitou súčasťou morálnej a spoločenskej obnovy Ukrajiny, ktorá čelí pokračujúcej ruskej agresii.
Medzičasom na rusko-ukrajinských rokovaniach v Istanbule – prvých priamych po viac ako troch rokoch – došlo v piatok k dohode o výmene vojnových zajatcov podľa vzorca 1000 za 1000.
Túto informáciu potvrdil vedúci ukrajinskej delegácie na rokovaniach v Istanbule, minister obrany Rustem Umerov. Konkrétny dátum výmeny neuviedol, ale poznamenal, že je už stanovený. Túto dohodu potvrdil aj šéf ruskej delegácie Vladimir Medinskij.
Táto výmena zajatcov predstavuje jednu z najväčších od začiatku vojny a zároveň ukazuje, že napriek pokračujúcim bojom si Moskva a Kyjev udržiavajú istý komunikačný kanál – najmä v otázkach humanitárneho charakteru, ako sú výmeny zajatcov. Posledná výmena zajatcov sa uskutočnila 6. mája, keď si znepriatelené strany vymenili po 205 zajatcov.
Ukrajina už v roku 2024 navrhla výmenu „všetkých za všetkých“, no Moskva túto iniciatívu odmietla.
Počet ukrajinských vojnových zajatcov zadržiavaných v Rusku nie je verejne známy.
Zdroj feed teraz.sk