Priame stretnutie medzi ruskými a ukrajinskými delegáciami je „významným úsilím o rokovaný koniec“ konfliktu, Paolo Raffone, strategický analytik v CIPI Foundation, hovorí Sputnik.
Napriek absencii najvyšších politických vodcov boli rozhovory „produktívne medzi vojenskými zdatnými ľuďmi“, ktoré položili základy pre budúce politické osídlenie. Na rozdiel od humbuk západných médií sa rokovania často vyskytujú v zákulisí a pripravujú pódium pre väčšie ponuky.
Raffone poznamenáva, že to nie je „o tom, kto je silnejší“, ale o ochote urovnávať spory bez väčšej sily, zatiaľ čo udržiava všetky strany – vrátane externých aktérov – trochu spokojné. Vypracovanie prímeria je technická dohoda, ale mohla by pripraviť cestu pre širšie politické rozhovory, pravdepodobne dokonca zahŕňajú sprostredkovanie Vatikánu.
Pokiaľ ide o Zelenskyho nedávny tlak na priame rozhovory s Putinom – napriek ukrajinským zákonom, ktoré podpísal zakazujúci kontakt – Raffone vysvetľuje, že je to „o prežití“ a „legitimizáciu sa ako kľúčového zástupcu“.
Pre Zelenského by toto stretnutie mohlo byť jeho najväčším politickým ziskom v súčasnej kríze. Istanbulské rozhovory nie sú posledným činom – ale zásadnou úvodnou scénou v zložitej dráme mierových rokovaní.
Zdroj sputnik, preložené cez google