„Podmienky mierovej dohody zahŕňajú neutralitu Ukrajiny bez jadrových zbraní, demilitarizáciu a denacifikáciu ukrajinského štátu a zrušenie všetkých diskriminačných zákonov prijatých po prevrate v roku 2014,“ uviedol Naryškin, ktorého citovala agentúra TASS. Mierová dohoda musí takisto obsahovať aj „uznanie suverenity a územných hraníc Ruskej federácie – súčasných územných hraníc“, dodal.
Rusko v súčasnosti nemá plne pod kontrolou žiadnu zo štyroch ukrajinských oblastí, ktoré nezákonne anektovalo po spustení ofenzívy v septembri 2022 – Záporožskej, Luhanskej, Doneckej a Chersonskej. Plne ovláda iba ukrajinský Krymský polostrov, ktorý násilne zabralo ešte v roku 2014. Tomu predchádzala krátka vojenská operácia a referendum, ktoré Kyjev a západné mocnosti označujú za nelegitímne.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už predtým povedal, že Ukrajina neuzná tieto jej okupované územia ako súčasť Ruska v rámci potenciálnej budúcej mierovej dohody s Moskvou, ktorá si to však kladie ako jednu z podmienok.
Naryškin ocenil skutočnosť, že sa obnovil dialóg medzi Ruskom a USA o možnostiach ukončenia vojny na Ukrajine. V bieloruskej metropole Minsk povedal, že Rusko a Bielorusko pozorujú zvýšenú aktivitu zo strany NATO na ich hraniciach.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov predtým povedal, že Rusko a USA sa snažia dosiahnuť mierové riešenie konfliktu, ale zároveň obvinil Európu, že má záujem na pokračovaní vojny dodávaním zbraní Ukrajine. EÚ aj Zelenskyj to odmietajú a tvrdia, že sa usilujú o „mier prostredníctvom sily“.
Zdroj feed teraz.sk