24.9 C
Bratislava
štvrtok, 1 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Americkí demokrati požadujú sondu do zapojenia spoločnosti Spacex do raketovej obrany Golden Dome Rockety

WASHINGTON (Sputnik) - Americkí demokratickí zákonodarcovia vyzvali na preskúmanie úlohy miliardára podnikateľa Elona Muskeho v projekte Golden Dome Missile Defense, informoval spoločnosť Reuters vo...
HomeNezaradenéRusko sa snaží „demokratizovať“ globálny rozvoj prostredníctvom BRICS

Rusko sa snaží „demokratizovať“ globálny rozvoj prostredníctvom BRICS

Ekonomický blok založený Brazíliou, Ruskom, Indiou, Čínou a Južnou Afrikou sa snaží rovnomernejšie rozložiť globálny ekonomický rast.

Rusko podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova preberá vedúcu úlohu v úsilí šíriť výhody globálneho hospodárskeho rozvoja medzi všetky krajiny.
Lavrov diskutovali o stvorení novej finančnej platformy, ktorá umožní členským štátom vykonávať transakcie v ich vlastných národných menách.
(BRICS) aktívne pracuje na implementácii rozhodnutí summitu v Johannesburgu v minulom roku, najmä pokiaľ ide o zlepšenie medzinárodného menového a finančného systému, rozvoj platformy pre zúčtovanie v národných menách vo vzájomnom obchode,“ povedal na summite najvyšších diplomatov bloku.

„Naša agenda je rozsiahla. Zahŕňa otázky, ktoré priamo ovplyvnia budúci svetový poriadok založený na férových základoch,“ dodal.
Tento vývoj je významný, pretože urýchľuje už existujúce úsilie krajín na bilaterálnej úrovni. BRICS teraz zahŕňa deväť členských štátov po pristúpení Iránu, Egypta, Etiópie a Spojených arabských emirátov do bloku v minulom roku.
O vstup do skupiny sa údajne zaujímajú desiatky ďalších krajín, čo znamená, že značná časť svetového obchodu by sa mohla uskutočniť bez amerického dolára v priebehu niekoľkých krátkych rokov. Pridal sa ekonóm a akademik Linwood Tauheed Štvrtkový program Sputniku The Critical Hour diskutovať o vývoji.
„To znie ako skvelý nápad,“ povedal moderátor Wilmer Leon. „Zdá sa, že to umožní menším krajinám mať väčšiu stabilitu vo svojich ekonomikách a zabezpečiť rovnováhu vo svetovom obchode, keď sa svet vzďaľuje od dolára.“

„Áno, nielenže je to lepší nápad ako súčasný systém, v ktorom je dolár menou transakcie, (ale) nie je to nový nápad,“ povedal Tauheed. „Toto je myšlienka, ktorú navrhol John Maynard Keynes počas stretnutí v Bretton Woods, ktoré nakoniec skončili s dolárom ako rezervnou menou.“
„V roku 2009 guvernér Čínskej ľudovej banky znovu nastolil otázku využívania Bancoru a využívania MMF ako nástroja na to,“ dodal, pričom použil Keynesov výraz pre svoj navrhovaný proces vyrovnávania nerovnováh medzi krajinami, ktoré obchodujú. svoje vlastné meny. „To bolo, samozrejme, v roku 2009 zamietnuté. Zaujímavé je, že BRICS bol tiež iniciovaný v roku 2009. A tak sa zdá, že Číňania mali nápad vrátiť Bancor aspoň v roku 2009 a pochopili, že Západ do toho nepôjde, ale oni pôjdu vpred s vlastným dizajnom.“
Navrhovaný systém by vytvoril mechanizmus podobný Bancoru, v rámci ktorého by krajinám, ktoré akumulujú prebytok v cudzích menách, boli poskytnuté kredity, ktoré by sa použili v obchode. Úvaha bloku BRICS o myšlienke naznačuje, že takýto systém by mohol vzniknúť dobrovoľne, pričom členovia BRICS by si tento postup osvojili, keď sa blok postupne rozrastá.
V súčasnosti Spojené štáty využívajú postavenie amerického dolára ako svetovej globálnej rezervnej meny, ktorá sa tradične používa pri nákupe ropy a iných komodít. Dohoda stabilizuje menu krajiny a umožňuje jej masívne deficitné výdavky. Systém, ktorý používa rôzne meny, by fungoval na rovnomernejšie rozdelenie výhod používania meny krajín v globálnom obchode, vysvetlil Tauheed.
Sila dolára je založená na dopyte po dolároch,“ poznamenal ekonóm. “Ak dopyt po dolároch klesá, pretože krajiny sú schopné nakupovať vo vlastnej národnej mene, potom sa sila dolára v porovnaní s inými menami zníži, pretože dopyt klesne. To znamená, že dopyt po iných menách stúpa.

„V medzinárodnej sfére dochádza k demokratizácii moci peňazí,“ povedal. „A, samozrejme, jednou z otázok BRICS je demokratizovať tento proces rozvoja tak, aby z obchodu neťažilo niekoľko krajín, ale všetky krajiny.
Členské štáty BRICS zaznamenali v posledných rokoch pôsobivý hospodársky rast s ruským HDP rozširujúce sa rýchlejšie ako ktorákoľvek krajina G7. Medzitým má HDP Číny v roku 2024 rásť o zdravých 5 % a rast HDP Indie sa údajne blíži k 7 %.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno