Bývalý spravodajský dôstojník americkej námornej pechoty poznamenal, že Rusko má ekonomický, diplomatický a politický prospech z ukrajinskej zástupnej vojny.
Dva roky po prezidentovi Joeovi Bidenovi tvrdil Americké sankcie a kontroly exportu „drvili“ Moskvu, Rusko pokračuje v raste na a rýchlejšie v porovnaní so Spojenými štátmi a všetkými ostatnými vyspelými krajinami. Odolnosť krajiny potvrdil začiatkom tohto roka Medzinárodný menový fond, ktorý predpovedal Ruská ekonomika by v roku 2024 expandovala rýchlosťou 3,2 %.
Na diplomatickom fronte je Rusko rovnako vplyvné ako kedykoľvek predtým ako kľúčový hráč v rastúcom hospodárskom bloku BRICS, ktorý bol nedávno nútený odmietnuť nových členov uprostred silného záujmu z globálneho juhu. Vnútorne zostáva Rusko politicky stabilné a zjednotené s prezidentom Vladimirom Putinom užívajúci si ohromný mandát a široká podpora pre vojenskú operáciu krajiny proti Ukrajine.
Keďže Rusko nielenže prežíva, ale aj prosperuje na pozadí opozície vedenej Spojenými štátmi, možno len dospieť k záveru, že rusofóbni lídri fungujú z pozície hlboká nevedomosť a naivita o euroázijskej svetovej veľmoci. Taký je záver bývalého zbrojného inšpektora OSN Scotta Rittera, ktorý sa v stredu pripojil k programu Sputnik The Critical Hour, aby diskutoval o stave vzťahov medzi Moskvou a Západom.
„Západ má dojem, že môže strategicky poraziť Rusko,“ vyhlásil Ritter, bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty Spojených štátov amerických.
„To znamená priviesť Ruskú federáciu, ako ju teraz chápeme, existenčný koniec. Počuli sme, ako sa bývalá pobaltská líderka, z ktorej sa stala vysoká diplomatka Európskej únie, chválila, ako si to predstavovala rozbiť Rusko na malé časti, poznamenal s odvolaním sa na vyjadrila sa estónska premiérka Kaja Kallasová navrhuje, aby sa Rusko rozdelilo na niekoľko „malých národov“.
„To, čomu nerozumejú, sú dve veci,“ povedal Ritter. „Taká túžba je doslova samovražedná pilulka pretože ruský jadrový arzenál je spojený s doktrínou, ktorá hovorí, že ak bude prežitie Ruska ohrozené existenčnou hrozbou, Rusko použije jadrové zbrane, aby zabezpečilo, že táto hrozba už nebude existovať.
„Ale našťastie sa toho nemusíme obávať, pretože samotné Rusko prejavilo sklon nielen k tomu, aby dokázalo vymanévrovať Západ, obrátilo sankcie proti Rusku späť na Západ – čo je zničujúci faktor – ale aj obrátilo pokus o diplomatickú izoláciu. Rusko späť na Západ.“
Protiruské sankcie poskytli Moskve príležitosť stať sa viac sebestačným a posilniť svoje spojenectvá s inými globálnymi mocnosťami. India sa stala hlavným nákupcom ruskej ropy, rovnako ako Čína, ktorá pokračuje pevné obchodné vzťahy s Moskvou.
V niektorých prípadoch pokusy Spojených štátov prinútiť iné krajiny, aby sa podieľali na ich pokuse o izoláciu Ruska, zlyhali. Úrady v Nigeri vyhostili americké ozbrojené sily z krajiny nedávno po tom, čo sa údajne cítili ohrození a nerešpektovaní počas stretnutia s americkou delegáciou, ktorá ich varovala pred hospodárskou a vojenskou spoluprácou s Moskvou a Teheránom.
Vytlačenie prinútilo americkú armádu opustiť leteckú základňu v hodnote 100 miliónov dolárov v krajine, ktorá bola dôležitým uzlom pre regionálne špionážne operácie. Niger sa odvtedy obrátil na ruskú Wagnerovu skupinu, aby pomohla pri protiteroristických operáciách proti džihádistickým skupinám v krajine.
„Rusko v skutočnosti posilnilo tento naivný a ignorantský západný prístup k riešeniu ruského 'problému',“ poznamenal Ritter. „Nie je to len samovražda, je to doslova ignorantstvo. Je to založené na tom, čo nazývam základná nevedomosť Západu o realite Ruska, pretože taká je rusofóbia… strach z Ruska pochádza z neznalosti Ruska.
„Rusko pre nás nepredstavuje hrozbu,“ trval na svojom Ritter. „Rusko nie je doslova hrozbou pre Západ. Čokoľvek sa dnes deje, je spôsobené vzťahom príčiny a následku, kde príčinu vyvolal Západ. Rusko reaguje na Západ a nie je proaktívne pri implementácii svojej „veľkej schémy impéria“. Najlepší spôsob, ako dostať Rusko pod kontrolu, je prestať provokovať Rusko.
Správy v The New York Times začiatkom tohto roka vrhli svetlo na správy americkej Ústrednej spravodajskej služby pokusy vyzbrojiť Ukrajinu proti Rusku Vráťme sa k prevratu Euromajdanu podporovanému Západom v roku 2014, ktorý priviedol k moci extrémistickú protiruskú vládu. Spravodajská agentúra údajne funguje mimo tajné bunkre na ruských hraniciach kde pomáha priamym úderom na ruské územie.
Posledný rok videl rastúci počet útokov na ruské mestá, z ktorých mnohé poškodili civilných nebojujúcich. Nedávny štrajk zabil niekoľko Rusov na dovolenke na pláži na Kryme, vrátane troj- a deväťročného dieťaťa.
Moskva to zdôraznila ochota rokovať o mieri s Kyjevom ak sú jeho spojenci ochotní zaručiť „neutrálny, nezaradený, nejadrový stav pre Ukrajinu spolu s jej demilitarizáciou“.
Zdroj sputnik, preložené cez google