Rusko podľa štrasburského súdu zaviedlo „systémový a rozsiahly model obmedzovania spravodajstva“ v spojitosti s vojnou. Po začiatku ruskej invázie bola prijatá legislatíva, podľa ktorej je „diskreditácia armády“ alebo šírenie „falošných správ“ o jej činnosti trestným činom.
„Vnútroštátne súdy kriminalizovali akékoľvek spravodajstvo alebo vyhlásenia, ktoré boli v rozpore s oficiálnym naratívom opisujúcim inváziu na Ukrajinu ako ‚špeciálnu vojenskú operáciu‚,“ uviedol súd narážajúc na to, že v Rusku je naďalej nezákonné nazývať konflikt ako vojnu.
Na základe týchto právnych predpisov boli odsúdené desiatky ľudí. Nezávislá televízna stanica Dožď a denník Novaja gazeta boli označené za nežiadúce organizácie a museli svoje pôsobenie v Rusku ukončiť.
ESĽP skonštatoval, že v týchto prípadoch došlo k porušeniu slobody prejavu v rámci článku 10 Európskeho dohovoru o ľudských právach. Obmedzenia podľa neho svedčili o „koordinovanom úsilí potlačiť disent, a nie brániť sa hrozbám pre národnú bezpečnosť„.
Súd okrem porušenia článku 10 Dohovoru zistil v jednotlivých prípadoch aj porušenia ďalších ustanovení – napríklad článku 3 (zákaz neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania) či článku 8 (právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života).
ESĽP je súčasťou 46-člennej Rady Európy, ktorá je nezávislá od Európskej únie. Rusko bolo vylúčené z Rady Európy v marci 2022 po invázii jeho síl na Ukrajinu. Ruský parlament však prijal predpisy, ktoré bránia implementovať rozhodnutia ESĽP.
Zdroj feed teraz.sk