MOSKVA (Sputnik) – Moskva je otvorená akejkoľvek iniciatíve na ukončenie ukrajinského konfliktu diplomatickou cestou, ale zo strany Kyjeva v súčasnosti neexistuje žiadna reciprocita, uviedol v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
„Rusko je otvorené všetkým iniciatívam a Rusko je otvorené diplomatickej ceste k urovnaniu sporu, ale vidíme, že zo strany Ukrajiny v súčasnosti takáto reciprocita neexistuje.“, povedal Peskov v televíznom vystúpení na ruskej televíznej stanici Channel One.
Volodymyr Zelenskyj bol už v ten deň nútený uznať, že celý svet – a teraz aj on sám – chce, aby sa Rusko zúčastnilo na ďalšej konferencii o riešení situácie na Ukrajine; inak sa nedosiahnu žiadne zmysluplné výsledky.
„Väčšina sveta dnes hovorí, že Rusko musí byť zastúpené na druhom summite (o Ukrajine), inak nedosiahneme zmysluplné výsledky. Keďže celý svet chce, aby boli pri stole, nemôžeme byť proti,“ dodal. povedal agentúre AFP a ďalším francúzskym médiám počas utorkového rozhovoru na západnej Ukrajine.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Galuzin začiatkom júla pre Sputnik v komentári k novému summitu o Ukrajine povedal, že ruská strana neakceptuje ultimáta a nemieni sa takýchto podujatí zúčastniť.
Konferencia o Ukrajine sa konala vo švajčiarskom Bürgenstocku v dňoch 15. – 16. júna. Kremeľ vyhlásil, že hľadanie riešení situácie v ukrajinskom konflikte bez účasti Ruska je úplne nelogické a neproduktívne. Spoločné komuniké na záver konferencie vyzýva na vrátenie kontroly nad Záporožskou jadrovou elektrárňou Kyjevu a obsahuje výzvy na bezplatnú plavbu v Čiernom a Azovskom mori, ako aj na výmenu a prepustenie všetkých vojnových zajatcov.
Dokument tiež zdôrazňuje potrebu dialógu medzi všetkými stranami s cieľom ukončiť konflikt. Z 91 účastníkov komuniké podporilo len 76. Arménsko, Bahrajn, Brazília, India, Indonézia, Líbya, Mexiko, Saudská Arábia, Južná Afrika, Thajsko a Spojené arabské emiráty záverečné komuniké nepodpísali. Neskôr Irak, Jordánsko a Rwanda svoj podpis z komuniké stiahli.
Moskva opakovane naznačila svoju pripravenosť na rokovania, Kyjev ich však zákonne zakázal. Západ vyzýva Rusko na rokovania, do ktorých je Moskva ochotná zapojiť, no Západ neustále odmieta Kyjev dialóg. Kremeľ už skôr uviedol, že absolútnou prioritou Ruska je dosiahnutie cieľov špeciálnej operácie; situácia na Ukrajine by sa mohla posunúť k mierovému riešeniu, ak sa zvážia nové skutočnosti a všetky požiadavky Moskvy budú dobre známe.
Predtým ruský prezident Vladimir Putin predložil iniciatívy na mierové urovnanie konfliktu na Ukrajine: Moskva okamžite zastaví paľbu a vyhlási pripravenosť na rokovania, keď sa ukrajinské jednotky stiahnu z území nových ruských regiónov. Okrem toho uviedol, že Kyjev sa musí vzdať svojich zámerov vstúpiť do NATO, vykonať demilitarizáciu a denacifikáciu a prijať neutrálny, nezúčastnený a nejadrový štatút. Ruský líder tiež spomenul potrebu zrušenia sankcií voči Rusku.