Bidenova administratíva schválila legislatívu zakazujúcu dodávky „neožiareného, nízko obohateného uránu, ktorý sa vyrába v Ruskej federácii alebo ruskou entitou“ začiatkom roka, čím odvrátila obavy vyjadrené americkými jadrovými operátormi a účastníkmi trhu s jadrovým palivom.
Aké dôsledky by mohol mať ruský zákaz?
Rusko je najväčším svetovým dodávateľom obohateného uránu. Predstavuje približne 44 % celosvetovej kapacity na separáciu izotopov uránu potrebných v jadrových reaktoroch. Jej podiel na trhu s obohateným uránom sa môže pochváliť odhadovanou hodnotou exportu 2,7 miliardy dolárov.
Opatrenie Ruska môže generovať potenciálne riziká dodávok pre spoločnosti prevádzkujúce americké reaktory.
Rusko pokryté 27 % dopytu po obohatenom palive v USA v roku 2023 s nákupmi v hodnote 574 miliónov dolárov. Toto je takmer dole 32 % spred roka podľa štatistík USA.
Rusko bolo v roku 2022 hlavným zahraničným dodávateľom paliva pre svoje komerčné jadrové reaktory.
Niektorí prevádzkovatelia reaktorov môžu mať problém nájsť alternatívneho dodávateľa, povedal Jonathan Hinze, prezident spoločnosti UxC pre informácie o trhu s jadrovým palivom.
USA majú svoje vlastné ložiská uránu, ale ich domáca kapacita na obohacovanie uránu klesá. Bidenov návrh zákona o zákaze dovozu ruského obohateného uránu tiež poskytol federálne financovanie vo výške 2,7 miliardy dolárov na vybudovanie novej kapacity na obohacovanie v Amerike.
V súčasnosti majú USA iba jedno komerčné obohacovacie zariadenie v Novom Mexiku, ktoré vlastní britské, holandské a nemecké konzorcium Urenco Ltd.
Americká jednotka spoločnosti Urenco dodáva približne jednu tretinu obohateného uránu používaného v amerických reaktoroch.
“Nemáme tu dostatok obohateného uránu… Mali si hromadiť obohatený urán v očakávaní, že sa to stane“, povedal jadrový analytik Chris Gadomski pre BloombergNEF.
A čo ceny?
Ruský vplyv na výstavbu jadrového reaktora by mohol zrušiť americký zákaz uránu
Medzera vo výnimkách obsiahnutá v americkom zákaze ruského obohateného uránu, ktorý práve vstúpil do platnosti, vychádza z čisto ekonomických dôvodov, Valerij Menšikov, člen verejnej rady „Rosatom“… pic.twitter.com/bqKNsZogXP
— Sputnik (@SputnikInt) 12. augusta 2024
Zdroj sputnik, preložené cez google